2ο Koumaria Trail Series: Άνετη πρωτιά του Μπούκη στον μαραθώνιο-Όλα τα αποτελέσματα

Runbeat Team   10:44 16-01-2023

Ο Φιλάρετος Μπούκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Μαραθωνίου στον 2ο Koumaria Trail Series που πραγματοποιήθηκε χθες στο Πετρωτό Πάτρα.

Η διοργάνωση παρότι σχετικά καινούργια προσελκύει το ενδιαφέρον σπουδαίων δρομέων ορεινού τρεξίματος και όλα δείχνουν ότι θα εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς τα επόμενα χρόνια.

Στον αγώνα των 42χλμ εκκίνησαν 53 δρομείς εκ των οποίων τερμάτισαν οι 52.

Ο Φιλάρετος Μπούκης αποδείχτηκε ιδιαίτερα ανθεκτικός και γρήγορος και τερμάτισε με μεγάλη διαφορά πρώτος με χρόνο 4:15:03. Τη 2η θέση κατέκτησε ο Νικόλαος Ροδόπουλος με χρόνο 4:33:26 και την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Μάκης Φόρτης με 4:44:06.

Νικήτρια ήταν η Marcella Van Hemert με χρόνο 6:00:35, ενώ δεύτερη ήταν η Φωτεινή Τσοχαντάρη με 6:14:42 και την 3η θέση κατέκτησε η Ειρήνη Στεργιοπούλου με 6:32:26.

Στον αγώνα των 21 χιλιομέτρων μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μανόλης Πουρίκας καθώς έκοψε το νήμα σε 1:59:52 και ακολούθησε μετά από επτά λεπτά ο Ανδρέας Ανδριόπουλος με 2:06:46. Τρίτος ήταν ο Ιωάννης Παπαδόπουλος με 2:18:33.

Την πρώτη θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Μίρκα Τασολάμπρου με 3:06:45. Δεύτερη ήταν η Θεριανή Τσιάτη με 3:10:36 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Δανιηλίδα Τζοβόλου με 3:12:34.

Τέλος πραγματοποιήθηκε ο Omplos Hills 12χλμ, όπου την πρωτιά κατέκτησε ο Βασίλης Τσόλης με 1:02:41. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Ιωάννης Κανελλόπουλος με 1:04:34 και τρίτος ήταν ο Πάνος Πλωτάς με 1:09:55.

Στα δέκατα του δευτερολέπτου κρίθηκε η πρωτιά στις γυναίκες. Στο ψηλότερο σκαλί ανέβηκε η Μαρία Αργυροπούλου με χρόνο 1:30:08.320, ενώ δεύτερη ήταν η Νίκη Ανδρεοπούλου 1:30:08.447. Λίγο πιο πίσω τερμάτισε και η τρίτη του βάθρου, η Αγγελική Αλαμάνου με 1:30:12.