39ος ΑΜΑ: Ρεκόρ διαδρομής στα 10 χιλιόμετρα από τον Μάριο Αναγνώστου!

Runbeat Team   17:34 12-11-2022

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μάριο Αναγνώστου στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων του 39ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, με το νεαρό αθλητή να σημειώνει νέο ρεκόρ διαδρομής με χρόνο 30:08.

Το πέρασμα του Μάριου Αναγνώστου στα 5 χιλιόμετρα ήταν 15:36. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Πετρουλάκης με 31:05 (5χλμ – 16:07), ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Danijel Pacek με χρόνο 32:18 (5χλμ –16:41). Όσον αφορά τις επόμενες θέσεις, στην τέταρτη τερμάτισε ο Μανώλης Πουρικας με 32:57 (5χλμ –17:02), στην πέμπτη τερμάτισε ο Διαμαντής Γεωργαλάς με 33:01 (5χλμ –17:03) και στην έκτη ο Αντώνης Παπαδημητρίου με 33:04 (5χλμ –17:02).

Ο Mateusz Madziar ήταν ακόμα ένας ξένος δρομέας που τερμάτισε στην πρώτη δεκάδα με 33:05 (5χλμ –17:05), με τον Xhuliano Manko να «έρχεται» όγδοος με χρόνο 33:23 (5χλμ –17:01). Με χρόνο 33:27 (5χλμ –17:15) στην ένατη θέση τερμάτισε ο Mykhaylo Puzanov.

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα.

Οι πρώτοι τερματισμοί στο Παναθηναϊκό Στάδιο ήταν από τους τρεις αθλητές με χειρήλατα που μετείχαν στα 10χλμ. ΟΠΑΠ. Μέλη της ομάδα ΙΩΝΑΣ τερμάτισαν παρέα και κέρδισαν το χειροκρότημα των φίλων στις εξέδρες.