4ος Ημιμαραθώνιος Δρόμος Μουσούρων: Πρωτιές για Ζαγκανά, Κωστάκη και Φιλανδαράκη

Runbeat Team   10:39 20-09-2022

Σε μία πανέμορφη διαδρομή στα καταπράσινα χωριά Αλικιανό, Μεσκλά, Σκηνέ, Φουρνέ, πραγματοποιήθηκε προχθές Κυριακή 18/9 ο 4ος Ημιμαραθώνιος Δρόμος Μουσούρων.

Περισσότεροι από 600 δρομείς πήραν μέρος στους τρεις αγώνες που πραγματοποιήθηκαν. Εκτός από τη διαδρομή των 21,1 χιλιομέτρων διεξήχθησαν άλλοι δύο αγώνες, ένας 10 χιλιομέτρων, ο οποίος ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Κώστα Κατσουλάκη και ένας 4 χιλιομέτρων που ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Ιωάννη Φιλιππάκη (και οι δύο ήταν ιδρυτικά μέλη του δρόμου Μουσούρων).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στον ημιμαραθώνιο νικητής αναδείχτηκε ο Σταύρος Ζαγκανάς, ο οποίος τερμάτισε σε 1:16:50, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε ο Μανώλης Σηφάκης με 1:19:29 και τρίτος ήταν ο Χαράλαμπος Μπαλωμενάκης με 1:29:10.

Νικήτρια στις γυναίκες ήταν η τριαθλήτρια, Νάντια Συντζανάκη με χρόνο 1:34:44, η οποία ήταν 6η στη γενική και ακολούθησε η Ελένη Καλλιτσάκη με 1:45:12 και η Ρίτα Μουντάκη με 1:51:24.

Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων κυριάρχησε ο Αντώνης Κωστάκης, ο οποίος τερμάτισε σε 37:17, ενώ ο δεύτερος, Δήμος Κλεάνθους, ακολούθησε μετά από σχεδόν 13 λεπτά με 50:39. Τρίτος ήταν ο Γιώργος Τσινάρης με 50:48. Η Κατερίνα Δοξάκη ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:00:02, δεύτερη ήταν η Tania Gunther με 1:06:24 και την 1η τριάδα έκλεισε η Κατερίνα Λιτού με 1:13:23.

Στα 4χλμ, τέλος, ταχύτερος όλων ήταν ο Μιχάλης Φιλανδαράκης με χρόνο 16:06, στη 2η θέση ακολούθησε ο Μανώλης Ταμπακάκης με 17:32 και τρίτος ήταν ο Ιωάννης Παπαδάκης με 18:23. Νικήτρια ήταν η Αγγελική Πελεκανάκη με 19:36, δεύτερη ήταν η Αθηνά Συντζανάκη με 23:03 και το βάθρο συμπλήρωσε η Κωνσταντίνα Γαλανάκη με 23:34.