5ο Atlas Trail Running: Μεγάλη συμμετοχή και νίκες για Ελευθερίου, Ξυπολιτίδη και Παγώνη

Runbeat Team   15:48 19-02-2024

Ο Δημήτρης Ελευθερίου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα των 24 χιλιομέτρων στον 5ο Atlas Trail Running που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 18/2 στη Μαλακάσα. Ο αγώνας συγκέντρωσε το ενδιαφέρον περισσότερων από 600 δρομέων και στις τρεις διαδρομές που πραγματοποιήθηκαν.

Στα 24 χιλιόμετρα συμμετείχαν 242 δρομείς με τον Ελευθερίου να τερματίζει άνετα πρώτος σε 1:51:17. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Θανάσης Σανέτσης με χρόνο 1:58:43. Τρίτος ήταν ο Γιώργος Διαλεκτός με χρόνο 2:00:33. Νικήτρια ήταν η Γεωργία Λαλιώτη με χρόνο 2:40:38, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Μυρσίνη Κολυφά με 2:44:15 και τρίτη ήταν η Μαριάνα Τσιουρή με χρόνο 2:47:50.

Στον αγώνα των 11 χιλιομέτρων το νήμα έκοψε ο Τζώρτζης Ξυπολιτίδης που τερμάτισε σε 53:11 και ακολούθησε ο Δημήτρης Ροντόπουλος με χρόνο 55:05, ενώ τρίτος ήταν ο Ανδρέας Νίνης με χρόνο 56:09.

Η Βασιλεία Κρητικού ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό και χρειάστηκε 1 ώρα, εννέα λεπτά και 11 δευτερόλεπτα, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Θάλεια Καπετανάκη που τερμάτισε σε 1:11:21 και την τρίτη η Ευγενία Τοσσίδου με χρόνο 1:13:28.

Στα 6 χιλιόμετρα, τέλος, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Πάνος Παγώνης με χρόνο 33:27, δεύτερος ήταν ο Κίμων Προβατάς με 34:03 και τρίτος ο Αθανάσιος Μαλαμής με 35:54.

Την πρώτη θέση στις γυναίκες την κατέκτησε η Κωνσταντίνα Ανδρικοπούλου με χρόνο 39:00, δεύτερη ήταν η Μαργαρίτα Κεφαλίδου με 40:32 και τρίτη η Μαριάννα Βλαχογιάννη με 40:51.

Πηγή φωτογραφίας: runntrail.gr