Runbeat Team   15:50 09-10-2022

Ο Ημιμαραθώνιος Καλαμάτας επέστρεψε με περίπου 600 συμμετοχές το Σάββατο (08/10) και μεγάλο ενδιαφέρον, στην Παραλία της Καλαμάτας. Νικητής της μεγάλης αυτής αθλητικής γιορτής ήταν ο Παναγιώτης Καρούτζος, που με χρόνο 1:09:54 έκανε νέο ρεκόρ διαδρομής, που αποτελεί παράλληλα και εξαιρετική επίδοση σε Πανελλήνιο επίπεδο.

Στην δεύτερη θέση του Ημιμαραθωνίου τερμάτισε ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος με 1:13:35, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Σεμπάστιαν Ιγουμενου με 1:21:48. Πρώτη γυναίκα του Ημιμαραθωνίου ήταν η Δήμητρα – Νταϊάνα Μπαβέα με 1:43:46, δεύτερη η Χριστίνα Χριστοπούλου με 1:44:33 και τρίτη η Φωτεινή Τσοχαντάρη με 1:46:13.

Από τον αγώνα των 5 χιλιομέτρων νικητής αναδείχθηκε ο Γιάννης Καλογερόπουλος με χρόνο 16:47. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Δημήτρης Πασσιας με 19:29 και στο τρίτο ο Γιάννης Φλώρος με 20:04. Η Μαρία Παπαγεωργακοπούλου ήταν πρώτη στο «5άρι» από τις γυναίκες με 23:19.

Δεύτερη ήταν η Σταυρούλα Ορφανού με 23:22 και τρίτη η Ελένη Θεωδορακοπούλου με 23:49, με τις τρεις αθλήτριες να μην έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.

5ος Ημιμαραθώνιος Καλαμάτας: Ξεχώρισε με εντυπωσιακό ρεκόρ διαδρομής ο Καρούτζος! runbeat.gr

Όσον αφορά την σκυταλοδρομία 2X10.5 χλμ, τη νίκη πήρε το ζευγάρι Παναγιώτης Πανταζής – Αθηνά Ζεριτη με 1:35:12.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα πατώντας εδώ.

Φωτογραφίες: ΘΑΡΡΟΣ News