Runbeat Team   15:26 17-04-2022

Για ακόμα μία χρονιά διεξήχθη ο Μαραθώνιος Ναυπλίου, με την διοργάνωση να ολοκληρώνεται με μεγάλη επιτυχία. Στο πλαίσιο της διοργάνωσης, έγιναν ο μαραθώνιος, ο ημιμαραθώνιος και οι αγώνες των 5 και 2,5 χιλιομέτρων, με αρκετά καλές επιδόσεις από τους δρομείς.

Ξεχώρισε ο Πετρούτσος στον Μαραθώνιο

Στο βασικό… event της διοργάνωσης, τον Μαραθώνιο, ο δρομέας που έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού ήταν ο Στέλιος Πετρούτσος με χρόνο 2:40:43, κερδίζοντας με σχετική ευκολία. Αρκετό ενδιαφέρον είχε η «μάχη» της δεύτερης θέσης, με το Νίκο Κακούρη να αναδεικνύεται τελικά δεύτερος με χρόνο 2:49:07 και τον Μίλτο Χρόνη να παίρνει την τρίτη θέση με 2:50:39.

Η Μαρία Ψάλτη ήταν πρώτη στις γυναίκες με χρόνο 3:07:39, με την Μαρι Βλάση να τερματίζει δεύτερη με χρόνο 3:18:18. Η Ελένη Κονιαράκη τερμάτισε τρίτη με 3:24:30.

Δείτε τα αποτελέσματα του μαραθωνίου εδώ.

Καραβίδας και Honkala οι νικητές του Ημιμαραθωνίου

Εξαιρετικός ήταν ο Γιώργος Καραβίδας στον ημιμαραθώνιο που έγινε στο Ναύπλιο, φτάνοντας στη νίκη με χρόνο 1:10:49. Δεύτερος ήταν ο Σπύρος Κατσούλης με 1:17:19, με τον Ευτύχιο Μεσολωρα να τερματίζει τρίτος με 1:17:29 και μικρή διαφορά από τον δεύτερο.

Ναύπλιο: «Πρωτιές» για Πετρούτσο – Ψάλτη στον μαραθώνιο και Καραβίδα Honkala στον Ημιμαραθώνιο! runbeat.gr

Με χρόνο 1:21:41, η Noora Honkala πήρε την πρώτη θέση από τις γυναίκες του αγώνα, με την Ντενίζ Δημάκη να πραγματοποιεί επίσης καλή εμφάνιση με χρόνο 1:23:47. Στην τρίτη θέση τερμάτισε από τις γυναίκες η Ιουλία – Ελένη Παναγιωτοπούλου 1:25:15.

Δείτε τα αποτελέσματα του ημιμαραθωνίου εδώ.

Καρούτζος και Νικολούδη οι πρώτοι στα 5 χιλιόμετρα

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων του Ναυπλίου, νικητές αναδείχθηκαν οι Παναγιώτης Καρούτζος με χρόνο 15:55 και η Σταυρούλα Νικολούδη με 21:47.

Ναύπλιο: «Πρωτιές» για Πετρούτσο – Ψάλτη στον μαραθώνιο και Καραβίδα - Honkala στον Ημιμαραθώνιο! runbeat.gr

Δεύτερος άνδρας στον αγώνα ήταν ο Γιώργος Σιδέρης με 17:14 και τρίτος ο Αλέξανδρος Μπουτσιάνης με 18:13. Στις γυναίκες, δεύτερη πίσω από τη Νικολούδη τερμάτισε η Μαρία Κοντογιάννη με 24:13 και τρίτη η Μαρία Τσουμπα με 24:49.

Δείτε τα αποτελέσματα του αγώνα των 5 χιλιομέτρων εδώ.