5th North Olympus Trail Vrontou: Νικητής ο Κασιάρας σε μία δύσκολη διαδρομή

Runbeat Team   12:03 07-06-2022

Περισσότεροι από 200 trail runners έδωσαν το «παρών» στον 5ο North Olympus Trail Vrontou απόστασης 20χλμ και τον αγώνα 6 χιλιομέτρων με την επωνυμία «Το μονοπάτι της Αγίας Κόρη».

Οι αγώνες φιλοξενήθηκαν προχθές Κυριακή 5/6 στα άγρια μονοπάτια του Βορείου Ολύμπου στην περιοχή της Δημοτικής Ενότητας του Δ. Δίου και τον διοργάνωσε ο Ορειβατικός Σύλλογος Βροντούς.

Ο αγώνας κινήθηκε σε χαμηλό υψόμετρο, ενώ η συνολική θετική υψομετρική διαφορά του αγώνα των 20χλμ ήταν 1.450μ.

Ο Νίκος Κασιάρας ήταν ο νικητής στα 20 χιλιόμετρα ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 2:28:42. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Καραμανώλης με 2:30:35 και το βάθρο των νικητών ολοκλήρωσε ο Θεόδωρος Παραστατίδης με 2:41:42.

Η Μαριαλένα Μπαρούτη ήταν η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού και παράλληλα ήταν 9η στη γενική με χρόνο 2:55:41, Η Θώμη Κάτμερου ήταν 2η με χρόνο 3:40:06 και την τριάδα έκλεισε η Στέλλα Μπρότση με 3:53:51.

Τα αποτελέσματα στα 20 χιλιόμετρα

Στα 6 χιλιόμετρα νικητής αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Αναγνωστόπουλος με 35:48, δεύτερος ήταν ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 36:59 και τρίτος ο Σάκης Γκίνης με 37:55.

Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Αναστασία Παππά που ήταν επίσης 7η στη γενική με χρόνο 42:08. Στη 2η θέση τερμάτισε η Αλεξάνδρα Σουλιώτου με 46:11, ενώ 3η ήταν η Αθηνά Ειρήνη Γουλάρα με 49:15.