6ο Amorgos trail Challenge: Πρωταγωνιστές Διαλεκτός, Σταμούλη, Benoit και Μεϊντάνη

Runbeat Team   16:22 02-05-2023

Στη μοναδική Αμοργό πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε το 6ο Amorgos trail Challenge στο οποίο πήραν μέρος αρκετοί έμπειροι, αλλά και άπειροι δρομείς.

Η αυλαία άνοιξε το Σάββατο (29/4) το απόγευμα με τον αγώνα Spike που πραγματοποιείται παραδοσιακά στο νησάκι της Νικουριάς.

Πρόκειται ουσιαστικά για έναν αγώνα ανάβασης από το επίπεδο της θάλασσας προς το checkpoint στην κορυφή της κυκλαδίτικης νησίδας και πίσω. Μετέχουν συνήθως οι δρομείς που έχουν δηλώσει συμμετοχή στους αγώνες της Κυριακής κάνοντας ουσιαστικά μία πολύ καλή προπόνηση.

Το κυρίως μενού… σερβιρίστηκε την Κυριακή 30/4. Στον αγώνα των 19 χιλιομέτρων νικητής αναδείχτηκε ο Γιώργος Διαλκετός, ο οποίος χρειάστηκε 1 ώρα, 51 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα για να διανύσει την απόσταση. Σχεδόν δέκα λεπτά πιο μετά τερμάτισε ο Θοδωρής Έξαρχος (2:00:09), ενώ τρίτος ήταν ο Δημήτρης Κανάκης με 2:03:01. Στην 4η θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Σιταράς με χρόνο 2:05:14 και ένα δευτερόλεπτο αργότερα τερμάτισε η νικήτρια του αγώνα Ζωή Σταμούλη (2:05:15), η οποία ήταν πέμπτη στη γενική.

Το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν οι Χριστίνα Μαλαβάζου (02:34:34) και Lea Giuris με 02:38:10).

Ο Michael Benoit ήταν νικητής στα 7,5 χιλιόμετρα με χρόνο 45:02. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Μιχάλης Γαβαλάς με 46:09 και τρίτος ήταν ο Παναγιώτης Νομικός με 47:53. Τέταρτος ήταν ο Γιώργος Ανουσάκης με 48:46 και στην 5η θέση της γενικής τερμάτισε η νικήτρια του αγώνα Φωτεινή Μεϊντάνη με χρόνο 49:41.

Τη 2η θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Ειρήνη Παναγιωτοπούλου με χρόνο 59:15 και τρίτη ήταν η Μαρία Ζευγώλη με 1:00:58.

Στον Amorgos Spike νικητής ήταν ο Γιώργος Βεκρής με χρόνο 9:05, ενώ μαζί τερμάτισαν ο Γιώργος Διαλεκτός και η Φωτεινή Μεϊντάνη με 9:27. Ακολούθησαν οι Michael Benoit και Γιώργος Ανουσάκης με 9:42 και 9:51 αντίστοιχα. Η Ζωή Σταμούλη ήταν η δεύτερη γυναίκα με 10:50 και την 3η θέση κατέκτησε η Σοφία Γρίσπου με 12:47.