6ο Rodopi Challenge 50 miles: Μεγάλος νικητής ο Κουρκουρίκης, εκπληκτική η Γεραρδή

Runbeat Team   10:37 09-05-2022

Με τη συμμετοχή περίπου 240 υπερμαραθωνοδρόμων πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 7/5 το 6ο Rodopi Challenge 50 miles (ROC), το οποίο διοργάνωσε η Αστική Μη-Κερδοσκοπική Εταιρεία “Rodopi Ultra Trail” στην περιοχή της Οροσειράς Ροδόπης.

Παρά τις δυσκολίες της διαδρομής 237 αθλητές και αθλήτριες κατάφεραν να φτάσουν στον τερματισμό με θριαμβευτή τον Γιάννη Κουρκουρίκη που ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 9 ώρες, 33 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα. Μεγάλη εμφάνιση για τον Rookie (απόσταση και αγώνα) Αλέξανδρο Γράκη που στην παρθενική του συμμετοχή κατέκτησε τη 2η θέση με χρόνο 10.00.40. με 10.03.40.

Τέταρτος ήταν ο Στέφανος Δασκαλόπουλος με 10.35.14, πέμπτος ο Μανώλης Χαρισιάδης με 10.54.58, έκτος ο Κώστας Παυλίδης με 11.09.53 και 7η στη γενική και πρώτη στις γυναίκες ήταν η εκπληκτική Νικολέτα Γεραρδή με χρόνο 11.34.40!

Η απονομή στους νικητές έγινε το πρωί της Κυριακής σε μία πολύ όμορφητελετή που είχαν ετοιμάσει οι διοργανωτές.