6ος Πλαστήριος Δρόμος: Πρωτιές για Λιάκο, Χασιώτη και Φούκη

Runbeat Team   17:12 24-04-2023

Τρεις αγώνες περιελάμβανε ο 6ος Πλαστήριος Δρόμος, ο οποίος πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 23/4 στην Καρδίτσα με διοργανωτές τον Δήμο Καρδίτσας και τον ΔΟΠΑΚ με την υποστήριξη της Περιφέρειας Θεσσαλίας-Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας και τη συνεργασία των Αθλητικών Συλλόγων Καρδίτσας, ''Φωκιανός'', ''Ωρίων'' και Σύλλογο Δρομέων Καρδίτσας.

Νικητής στον ημιμαραθώνιος ήταν ο Παναγιώτης Λιάκος που τερμάτισε σε 1:18:24, ενώ ο Κώστας Παπαθανασίου ολοκλήρωσε το βάθρο των νικητών με χρόνο 1:23:11.

Την πρώτη θέση στις γυναίκες πανηγύρισε η Ανδριάνα Δρουδάκη με χρόνο 1:40:57, δεύτερη ήταν η Βάνα Σπύρου με 1:43:17 και την 3η θέση κατέκτησε η Ιωάννα Μπάτζιου με 1:46:45.

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή και στους αγώνες 5 και 10 χιλιομέτρων.

Στα 10 χιλιόμετρα το νήμα έκοψε ο Βασίλης Χασιώτης με χρόνο 36:47, ακολούθησε ο Δημήτρης Μπάκος με 37:14 και στην 3η θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Μουχάκης με 37:40.

Η Αθανασία Φίλιου ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στο τερματισμό με χρόνο 42:09, δεύτερη ήταν η Άννα Κερβανίδη ε 44:57 και Τρίτη η Γεωργία Μπαρούτα με 45:19.

6ος Πλαστήριος Δρόμος: Πρωτιές για Λιάκο, Χασιώτη και Φούκη runbeat.gr

Στα 5 χιλιόμετρα τέλος, νικητής ήταν ο Θωμάς Φούκης με χρόνο 18:04, δεύτερος ήταν ο Κωνσταντίνος Κακαραντζάς με 18:16 και τρίτος ο Θανάσης Σκόρδας με 18:23. Η Στεφανία-Μαρία Μπάκου ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 21:20 και στη 2η θέση τερμάτισαν μαζί οι Ηλέκτρα Παπαδιά και Αγνή Μπουρουτζήκα με 23:33.