78ο Cross Internacional Juan Muguerza: Συγκλονιστικός Kimeli, εύκολα η Jebitok

Runbeat Team   12:27 10-01-2022

Ο Κενυάτης Nicholas Kimeli και η συντοπίτισσά του Edinah Jebitok ήταν οι θριαμβευτές στο 78ο Cross Internacional Juan Muguerza που πραγματοποιήθηκεχθες Κυριακή (9/1) στην ισπανική πόλη Elgoibar.

Και οι δύο αγώνες πραγματοποιήθηκαν υπό καταρρακτώδη βροχή με αποτέλεσμα το τέμπο να είναι σε γενικές γραμμές χαμηλό.

Στον αγώνα 7.6χλμ των γυναικών, η Jebitok ήταν σε θέση οδηγού από την αρχή και όσο πλησίαζε προς το φινάλε δημιούργησε μία διαφορά από τις υπόλοιπες αθλήτριες παίρνοντας μία ξεκάθαρη νίκη με χρόνο 26:03. Στη δεύτερη θέση με διαφορά 20 δευτερολέπτων τερμάτισε η Chebet, ενώ τρίτη ήταν η Chesang με 21 δευτερόλεπτα διαφορά.

Παραδόξως, η κάτοχος του ρεκόρ Κένυας στα 3000μ. στιπλ, Beatrice Chepkoech δεν μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση μίας καλής θέσης και τερμάτισε τελικά όγδοη.

Ο Kimeli νικητής στους άνδρες

Στον αγώνα 10,8χλμ των ανδρών ήταν πολύ πιο συναρπαστικός και πιο γρήγορος με τελικό νικητή τον Kimeli.

Στην αρχή ηγήθηκε ο Ισπανός Adel Mechaal, ενώ από κοντά τον ακολουθούσε ο ​Rodgers Kibet από την Ουγκάντα και τα υπόλοιπα φαβορί, συμπεριλαμβανομένων των Addisu Yihune και Kimeli.

Ο Kibet πήγε μπροστά μετά το δεύτερο χιλιόμετρο και ανέβασε ταχύτητα. Το ρυθμό του ακολούθησαν μόνο οι Yihune, Kimeli, Getnet Wale και Amos Serem. Μετά από μερικούς γύρους, όμως οι Serem και Wale έχασαν έδαφος και ο αγώνας έγινε μια μάχη τριών αθλητών (Kibet, Yihune και Kimeli).

Ο ανελέητος ρυθμός του Kibet είχε ως αποτέλεσμα το χρονόμετρο να γράψει 6:35 στον προτελευταίο γύρο και οι τρεις Αφρικανοί μπήκαν στον τελευταίο γύρο έχοντας ίδιες πιθανότητες για τη νίκη. Έχοντας διανύσει δύο λεπτά στον τελευταίο γύρο ο 16χρονος Kibet έδειξε να χάνει τις δυνάμεις του την ίδια ώρα που ο Yihune ανέβασε κι άλλο το ρυθμό. Μάλιστα είχε δημιουργήσει διαφορά δύο δευτερολέπτων από τον Kimeli στο τελευταίο χιλιόμετρο, όμως ο Κενυάτης δεν είχε πει τον τελευταίο του λόγο και με ένα συγκλονιστικό σπριντ στο φινάλε έφτασε πρώτος στον τερματισμό με χρόνο 33:47. Μάλιστα ο τελευταίος γύρος καταγράφηκε με τα εντυπωσιακό 6:21!

Ο Yihune έκανε τζόκινγκ στα τελευταία 100 μέτρα για να τερματίσει δεύτερος, έξι δευτερόλεπτα πίσω από την Kimeli, ενώ ο Kibet τερμάτισε τρίτος, 12 δευτερόλεπτα μακριά από τον Αιθίοπα. Στον αγώνα για την τέταρτη θέση, ο Mechaal κέρδισε έναν εξασθενημένο Wale για να λάβει ένα δυνατό χειροκρότημα από τον κόσμο που παρακολούθησε τον αγώνα.

Οι δέκα πρώτες στον αγώνα γυναικών (7,6χλμ)

1 Edinah Jebitok (KEN) 26:03

2 Beatrice Chebet (KEN) 26:18

3 Prisca Chesang (UGA) 26:33

4 Senbere Teferi (ETH) 26:44

5 Fantaye Belayneh (ETH) 27:03

6 Tsige Haileslase (ETH) 27:10

7 Esther Chebet (UGA) 27:19

8 Beatrice Chepkoech (KEN) 27:39