Άλλη μία νίκη της Σόνιας Τσεκίνη στον ημιμαραθώνιο της Λέσβου

Runbeat Team   11:00 08-12-2021

Η παρουσία της Σόνιας Τσεκίνη ξεχώρισε στον 7ο Ημιμαραθώνιο Καλλονής «Ε. Μουφλουζέλλης», ο οποίος πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή 5/12 στην Καλλονή Λέσβου.

Η μαραθωνοδρόμους που έχει γίνει σύμβολο για τις γυναίκες που μάχονται με τον καρκίνο πανηγύρισε άλλη μία νίκη μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα δείχνοντας για μία ακόμη φορά ότι τα ανθρώπινα όρια είναι απεριόριστα.

Παρότι υποβλήθηκε σε αφαίρεση μαστού τον Αύγουστο του 2021 και υποβάλλεται ακόμα σε χημειοθεραπεία έχει αγωνιστεί σε αρκετούς αγώνες μεγάλων αποστάσεων. Ήταν 4η στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, ήταν 1η στον Μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης και κατέκτησε άλλη μία πρωτιά την περασμένη Κυριακή στον Ημιμαραθώνιο της Λέσβου, ενώ ήταν τρίτη στη γενική κατάταξη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, λοιπόν, ο Μάνο Ορφανός ήταν ο νικητής του Ημιμαραθωνίου τερματίζοντας σε 1:20:29. Τη 2η θέση κατέκτησε ο Γιάννης Παττακός με 1:20:52 και τρίτη στη γενική τερμάτισε η Σόνια Τσεκίνη με χρόνο 1:23:32. Τρίτος άνδρας ήταν ο Νίκος Αργυρόπουλος με 1:24:58, ενώ τη 2η θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Barnetche Melissa με 1:59:10 και την 3η η Ρένα Σαμίου με 2:06:46.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Στον αγώνα των 6χλμ νικητής αναδείχτηκε ο Αντώνης Κόντακας με 21:34, ενώ ακολούθησε στη 2η θέση ο Ιγνάτης Βαλιόντης με 23:46 και στην 3η ο Οδυσσέας Βελούτσος με 23:48. Από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Μαρία Μπαρέλη με 26:29, δεύτερη η Κατερίνα Ζαχαριάδη με 26:33 και τρίτη η Ειρήνη Γελαγωτέλη με 27:40.

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε ο Α.Ο. Αρισβαίου Καλλονής υπό την αιγίδα του Ν.Π.Δ.Δ του Δήμου Δυτικής Λέσβου και της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου και ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του δρομέα Ευστράτιου Μουφλουζέλη που άφησε την τελευταία του πνοή πριν από πέντε χρόνια.