Ανταποκρίθηκαν στην πρόκληση του 3ου Monemvassia Run Challenge οι μετέχοντες

Runbeat Team   13:17 17-10-2022

Δεκάδες δρομείς ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των διοργανωτών και συμμετείχαν στο 3ο Monemvassia Run Challenge, έναν αγώνα πρόκληση στη μαγευτική Μονεμβασιά.

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε το Αθλητικό – Πολιτιστικό Σωματείο “Καστροπολίτες Μονεμβασίας” σε συνεργασία με το Νομικό Πρόσωπο Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης, Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Μονεμβασίας και τους “Συνοδοιπόρους Μονεμβασίας”.

Ο Μιχάλης Ρουμάνος ήταν ταχύτερος στα 10 χιλιόμετρα κόβοντας το νήμα σε 35:21. Τέσσερα λεπτά αργότερα τερμάτισαν οι άλλοι δύο του βάθρου και συγκεκριμένα ο Παναγιώτης Κοντομηνάς και ο Παύλος Τζαναβάρας με το χρονόμετρο να γράφει 39:31.

Από τις γυναίκες πρώτη έφτασε στον τερματισμό η Noemi Martin με 49:33, δεύτερη ήταν η Χριστίνα Βασιλείου με 51:41 και την 3η θέση κατέκτησε η Ελένη Αλεξοπούλου με 53:25.

Στα 5 χιλιόμετρα νικητής ήταν ο Ηλίας Κυρακάκης με 18:47 και οι άλλοι δύο του βάθρου ήταν οι Λεωνίδας Θεοφυλακτόπουλος με 19:16 και Χρήστος Πεταρούδης με 20:58.

Νικήτρια ήταν η Θεοδώρα Φίφλη με 23:22, δεύτερη η Μαρία-Ολυμπία Σκιαδοπούλου με 24:41 και τρίτη η Νικολέτα-Κατερίνα Κορωνιού με 25:53.

Στα 1500μ., τέλος, πρώτος ήταν ο Αντώνης Σαρμπάνης με 3:26, ένα δευτερόλεπτο αργότερα τερμάτισε ο Λεωνίδας Καστανιάς με 3:27 και λίγο πιο πίσω οι Μάριος Πλάγος και Θανάσης Ψανιάς με 3:28.

Μαζί έφτασαν στον τερματισμό οι Δανάη Γιοβάνη και Κατερίνα Μπιράκου (3:50), ενώ τρίτη ήταν η Μαρία Σγούρο με 4:09 και τέταρτη η Αντωνία Πετάκου με 4:10.