Αθλήτρια της χρονιάς η Femke Bol στην Ολλανδία

Runbeat Team   17:52 21-12-2023

Τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας της χρονιάς κατέκτησε η Femke Bol στην Ολλανδία πράγμα αναμενόμενο με βάση τις επιδόσεις της για τη φετινή χρονιά.

Η Ολλανδή πρωταθλήτρια είχε νωρίτερα στεφθεί κορυφαία ευρωπαία αθλήτρια από την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Στίβου, ενώ ήταν στις φιναλίστ της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.

Η Bol πραγματοποίησε μία εξαιρετική σεζόν με κορυφαία στιγμή της την κατάρριψη του παγκοσμίου ρεκόρ στα 400μ. κλειστού στίβου, τα οποία και έτρεξε σε 49.26. Ακολούθησε η κατάκτηση δύο χρυσών μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στην Κωνσταντινούπολη και δύο χρυσων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στη Βουδαπέστη.

Η Bol βελτίωσε επίσης το ευρωπαϊκό ρεκόρ στα 400 μέτρα με εμπόδια τερματίζοντας σε 51,45 στο Diamond League του Λονδίνου, ενώ κατέβηκε κάτω από τα 52 δευτερόλεπτα τρεις φορές. Πλέον κατέχει 12 από τους 13 ταχύτερους χρόνους στην ιστορία στην Ευρώπη στα 400μ εμπόδια.

Επίσης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό κλειστού στίβου της Κωνσταντινούπολης και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης με την ομάδα 4x400 μ., η οποία κατέκτησε τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας για το 2023 στην Ολλανδία.

Αθλήτρια της χρονιάς η Femke Bol στην Ολλανδία runbeat.gr

Αξίζει να σημειωθεί, επίσης, ότι ο πρωταθλητής Ευρώπης U20, Niels Laros, ο οποίος αγωνίστηκε επίσης στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών στα 1500μ., πήρε το βραβείο του ανερχόμενου αθλητή.

Ο Laros κατέρριψε επίσης το ευρωπαϊκό ρεκόρ U20 στο μίλι με 3:48.93 στον τελικό του Diamond League στο Γιουτζίν και πέρασε στη δεύτερη θέση στην ευρωπαϊκή λίστα όλων των εποχών U20 στα 1500μ. (3:31.25) και στα 5000μ. (13:23.01).