Διεθνής Υπερμαραθώνιος Γύρος Πάρου: Σαρωτικός ο Βαφειάδης, εκπληκτική και η Μπούτση

Runbeat Team   12:55 29-05-2023

Συνολικά 57 δρομείς κατάφεραν να τερματίσουν στον Υπερμαραθώνιο Γύρο της Πάρου «Φραγκίσκος Βελέντζας» απόστασης 54 χιλιομέτρων, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στην Παροικία της Πάρου το Σάββατο το απόγευμα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ιωάννης Βαφειάδης, ο οποίος μετά το 30ό χιλιόμετρο άνοιξε μία ψαλίδα από τους υπόλοιπους μετέχοντες και τελικά τερμάτισε σε 4:02:35 την ίδια ώρα που ο Θανάσης Βελέντζας που τερμάτισε δεύτερος χρειάστηκε 21 λεπτά περισσότερα (4:23:43). Τρίτος ήταν ο Βλάσης Καραβασίλης με 4:33:35.

Εντυπωσιακή ήταν και η Νεκταρία Μπούτση που τερμάτισε σε 4:46:47 κατακτώντας την πρωτιά στις γυναίκες, ενώ ήταν 4η στη γενική κατηγορία!

Το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν η Ελένη Μπίσκα με 5:22:20 και η Αγγελική Στεφανή με 5:31:06. Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν και δύο σκυταλοδρομίες πάντα στην ίδια απόσταση και διαδρομή. Η μία απόστασης 2Χ27χλμ και η δεύτερη 4Χ13,5χλμ.

Στη σκυταλοδρομία 2Χ27χλμ νίκησαν οι Νίκος Γκόκας-Δημήτρης Τηγάνης με 4:24:56 και ακολούθησαν οι Ζαχαρίας Λαμπράκης-Γεώργιος Τόμπρος με 4:28:02 και οι Ιωάννης Ροζακέας-Ελευθέριος Χρυσόχος με 4:56:57.

Στη σκυταλοδρομία 4Χ13,5χλμ συμμετείχαν τέσσερις τετράδες δρομέων εκ των οποίων την πρώτη θέση κατέλαβε αυτή που αποτελούνταν από τους Ζαγγίνα-Νικολόπουλο-Ντέλλο και Σαλτογιάννη που σημείωσαν χρόνο 6:02:31.