Δύο Χανιώτες έτρεξαν μαραθώνιο πάνω σε παγωμένη λίμνη της Νορβηγίας! (Vid)

Runbeat Team   8:50 27-03-2022

Κάτι αρκετά ενδιαφέρον και δύσκολο δοκίμασαν δύο Χανιώτες μαραθωνοδρόμοι σε μία παγωμένη λίμνη της Νορβηγίας. Πιο συγκεκριμένα, ο Βαγγέλης Περράκης και ο Γιάννης Ηλιάκης ήταν ανάμεσα στους δρομείς που έλαβαν μέρος και τερμάτισαν στον αγώνα Frozen Lake Marathon που έγινε στην λίμνη Tisleifjorden της Νορβηγίας.

Οι δύο δρομείς από τα Χανιά έλαβαν μέρος στον μαραθώνιο της διοργάνωσης, ο οποίος έγινε σε υψόμετρο 819 μέτρων και σε πάγο με πάχος 80 εκατοστά.

Ο Βαγγέλης Περράκης τερμάτισε στην 35η θέση του μαραθωνίου με χρόνο 4:51:15, περνώντας τα πρώτα 21 χιλιόμετρα σε 2:09:52 και το δεύτερο μισό του αγώνα σε 2:41:23. Από την άλλη, ο Γιάννης Ηλιάκης βρέθηκε στην 48η θέση με χρόνο 5:45:30 στον δύσκολο αγώνα, με το πέρασμά του στα πρώτα 21 χιλιόμετρα να είναι 2:43:41 και να ολοκληρώνει το δεύτερο μέρος του αγώνα σε 3:01:50. Πατήστε εδώ για τα αποτελέσματα του αγώνα.

Οι δύο δρομείς μάλιστα χάρισαν μία πολύ όμορφη στιγμή στον τερματισμό, με τον Ηλιάκη να τερματίζει στην τελευταία θέση και τον συναθλητή του να τον περιμένει στον τερματισμό για να τον αγκαλιάσει και να του δώσει το μετάλλιο.