Έκανε το δύο στα δύο η Αιθιοπία με την Seyaum και τον Worku στο Bolzano

Runbeat Team   13:24 03-01-2022

Οι Αιθίοπες κυριάρχησαν το απόγευμα της Παρασκευής (31/12) στο Bolzano της Ιταλίας καθώς η Dawit Seyaum και ο Tadese Worku ήταν αυτοί που έκοψαν πρώτοι το νήμα στον αγώνα 5 και 10 χιλιομέτρων αντίστοιχα σε γυναίκες και άνδρες.

Η Seyaum κέρδισε την πρωταθλήτρια στο στιπλ, Norah Jeruto τερματίζοντας σε 15:22, σημειώνοντας παράλληλα τον ταχύτερο χρόνο στα 5 χιλιόμετρα γυναικών στο Bolzano. Στον αγώνα των ανδρών από την άλλη ο Worku τερμάτισε σε 28:18 και έγινε ο όγδοος Αιθίοπας που κερδίζει στον συγκεκριμένο αγώνα στα δέκα τελευταία χρόνια.

Η Jeruto και η Seyaum ήταν από την αρχή στην κορυφή της κούρσας των γυναικών και πέρασαν σε 3:55 τον πρώτο γύρο, ενώ ένα δευτερόλεπτο αργότερα πέρασε η Ιταλίδα Nadia Battocletti, η οποία ήταν η μόνη δρομέας που κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των δύο πρώτων.

Οι Seyaum και Jeruto αύξησαν το προβάδισμά τους έναντι της Battocletti σε επτά δευτερόλεπτα κατά τη διάρκεια του δεύτερου γύρου και έφτασαν στο τέλος αυτής της πίστας σε 7:45. Η Seyaum τελικά ξέφυγε από την Κενυάτισσα αντίπαλό της στα τελευταία 500 μέτρα πανηγυρίζοντας τη νίκη με χρόνο 15:11. Χρόνος που αποτελεί ρεκόρ διαδρομής (ήταν 15:30, τον οποίο μοιράζονταν η Margaret Kipkemboi Chelimo και η αείμνηστη Agnes Tirop, για την οποία τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν τον αγώνα).

Ο Jeruto, η οποία σημείωσε τον τρίτο ταχύτερο χρόνο στην ιστορία στα 3000μ. στιπλ στο Eugene με 8:53.55 τον περασμένο Αύγουστο και κέρδισε τον τελικό του Diamond League στη Ζυρίχη τον περασμένο Σεπτέμβριο, έπρεπε να συμβιβαστεί με τη δεύτερη θέση τερματίζοντας σε 15:24. Η Battocletti τερμάτισε τρίτη σε 15:55, και έγινε η πρώτη Ιταλίδα από το 2011 που ανέβηκε στο βάθρο του Boclassic.

Ο Worku και ο Tamirat Tola πήραν το προβάδισμα στον δεύτερο γύρο του αγώνα των ανδρών και πέρασαν τον δεύτερο γύρο σε 7:07 με διαφορά τεσσάρων δευτερολέπτων από τον Βρετανό Thomas Mortimer και τους Ιταλούς δίδυμους Osama και Ala Zoghlami.

Ο Worku, ο παγκόσμιος πρωταθλητής U20 στα 3000 μέτρα, ανέβασε το ρυθμό του και πέρασε στα μισά του δρόμου σε 14:11 με προβάδισμα δύο δευτερολέπτων επί του Tola. Ο Worku συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμά του και τελικά πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 28:18. Ο Tola, που είχε νικήσει στον συγκεκριμένο αγώνα το 2015 και το 2018, κράτησε τη δεύτερη θέση τερματίζοντας σε 28:26.

Ο Mortimer τερμάτισε τρίτος σε 29:23. Ο 20χρονος Ιταλός δρομέας μεσαίων αποστάσεων Dario De Caro κατέλαβε την τέταρτη θέση σε 29:27, ενώ ο Ισπανός κάτοχος του ρεκόρ μαραθωνίου Hamid Ben Daoud συμπλήρωσε την πρώτη πεντάδα σε 29:32.

Να υπενθυμίσουμε ότι το 2020 ο αγώνας είχε μεταφερθεί σε εναλλακτική διαδρομή λόγω της πανδημίας, όμως οι αγώνες Boclassic φέτος επέστρεψαν στη συνηθισμένη γραφική διαδρομή που περνά από το κέντρο του Bolzano.