Εκατοντάδες δρομείς «αγκάλιασαν» και φέτος τον 9o Lycabettus Run

Runbeat Team   10:42 27-02-2024

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος το 9o Lycabettus Run συγκέντρωσε το ενδιαφέρον πολλών δρομέων της Αθήνας δίνοντάς τους τη δυνατότητα να αγωνιστούν ουσιαστικά στην καρδιά της πρωτεύουσας, στον όμορφο Λυκαβηττό.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα περιελάμβανε αγώνες δρόμου και trail και έδωσε τη δυνατότητα σε αρκετούς μετέχοντες να λάβουν μέρος σε περισσότερες από μία διαδρομές, ενώ αρκετές συμμετοχές συγκέντρωσαν και οι αγώνες σκυταλοδρομίας. Η διοργάνωση είχε φιλανθρωπικό και οικολογικό χαρακτήρα, καθώς μέρος των εσόδων από τις εγγραφές θα διατεθεί στο Χαμόγελο του Παιδιού και στον περιβαλλοντικό μη κερδοσκοπικό οργανισμό We4all.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Ιωάννης Ηλίας έκοψε το νήμα στον αγώνα των 11 χιλιομέτρων δρόμου ολοκληρώνοντας την διαδρομή σε 41:00. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Moaty Sherif Abd με χρόνο 42:47 και τρίτος ήταν ο Κώστας Σπηλιόπουλος με 44:42.

Νικήτρια στην απόσταση ήταν η Ρένα Καβακοπούλου με χρόνο 50:46, ενώ ακολούθησε η Κέλλυ Αλεξίου με 51:21 και τρίτη ήταν η Αγγελική Χατζηρίγα με 52:00.

Στον αγώνα των 5,5 χιλιομέτρων δρόμου ο Μάριος Μάντζος ήταν ο ταχύτερος δρομέας φτάνοντας πρώτος στον τερματισμό σε 19:56, ενώ μεγάλη μάχη έγινε για τη δεύτερη θέση με τον Δημήτριο Κέρο να νικά στο νήμα τον Δημήτρη Καρακώστα με χρόνο 20:23 και 20:25 αντίστοιχα.

Η Έλλη Καντούνη-Λάδα ήταν η νικήτρια του αγώνα των 5,5 χιλιομέτρων δρόμου τερματίζοντας σε 25:37, δεύτερη ήταν η Χριστίνα Μπουτάρη με χρόνο 27:13 και την 3η θέση κατέλαβε η Μαρίνα Αραμπατζή με 27:28.

Στα 9 χιλιόμετρα trail θριάμβευσε ο Χρήστος Σακκάς τερματίζοντας σε 43:36, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Massimiliano Turco με 45:26 και τρίτος ήταν ο Κωνσταντίνος Ρέντας με 46:33. Φοβερό αγώνα έκανε και η Λεμονιά Παναγιώτου που τερμάτισε τέταρτη στη γενική κατακτώντας παράλληλα την πρώτη θέση στις γυναίκες με χρόνο 46:48. Το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν η Ιωάννα Ψαρρά με χρόνο 53:30 και η Μαριάννα Τσιούρη με 55:42.

Στα 4,5 χιλιόμετρα trail το νήμα έκοψε ο Δημήτρης Χονδρογιάννης με χρόνο 21:40, ενώ σχεδόν ένα λεπτό αργότερα (22:31) τερμάτισε ο Δημήτρης Αζαμπίδης και τρίτος ήταν ο Ιάσονας Θεοδώρου με 22:37.

Η Χρυσάνθη Σφακιανάκη ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 26:10, ενώ ακολούθησε η Αγγελίνα Παπαδάκη με 27:43 και η Βικτώρια Πιάχα με 29:00.

Συνολικά 32 ζευγάρια πήραν μέρος στον αγώνα σκυταλοδρομίας 11χλμ εκ των οποίων ταχύτερο αποδείχτηκε από των Παναγιώτη Αλεβίζου και Γεώργιου Παναγούλια με χρόνο 41:51. Δεύτεροι ήταν οι Νικόλαος Σεβαστέλης-Δημήτριος Σκτέτας με χρόνο 43:10 και τρίτοι οι Φώτιος Ρηγόπουλος-Λουίζα Καμαρινού με 45:17.

Αρκετοί ήταν οι συμμετέχοντες και στη σκυταλοδρομία των 9 χιλιομέτρων, όπου η Αγγελική Κουρεμένου και ο Παναγιώτης Αλεβίζος κέρδισαν τις εντυπώσεις και την πρωτιά τερματίζοντας σε 47:22. Δεύτεροι ήταν οι Βασίλειος Τσιμογιάννης-Αντριαννή Κούλη με 47:51 και τρίτοι οι Κωνσταντίνος Παχυγιαννάκης-Δημήτριος Τζίτζιλης με 48:05.