Εξαιρετικός Getachew στο Άμστερνταμ, πρώτος με ατομικό ρεκόρ! (Vid)

Runbeat Team   12:58 16-10-2022

Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση, ο Tsegaye Getachew έδωσε τη νίκη στην Αιθιοπία στον μεγάλο μαραθώνιο του Άμστερνταμ πραγματοποιώντας νέο ατομικό ρεκόρ με 2:04:49. Το προηγούμενο ατομικό ρεκόρ του αθλητή ήταν 2:05:11, και πήγε στην Ολλανδία έτοιμος για να βελτιώσει για 22 δευτερόλεπτα τον χρόνο του και να πάρει τη νίκη.

Στην δεύτερη θέση του μεγάλου αγώνα της Ολλανδίας τερμάτισε ο Κενυάτης Titus Kipruto με χρόνο 2:04:54, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου με μικρή επίσης διαφορά τερμάτισε ο Αιθίοπας Bazezew Asmare με 2:04:57, με τους τρεις δρομείς του βάθρου να είναι αρκετά κοντά.

Στην τέταρτη θέση του αγώνα τερμάτισε ο Abraham Kiptoo με 2:05:04, ενώ πέμπτος τερμάτισε ο Huseydin Mohamed με χρόνο 2:05:05. Η κυριαρχία της Αιθιοπίας και της Κένυας συνεχίστηκε, αφού στην έκτη θέση βρέθηκε ο Cybrian Kotut με 2:05:15, στην έβδομη ο Norbert Kigen με 2:05:32 και στην όγδοη ο Laban Korir με 2:05:41. Πιο κάτω τερμάτισαν οι Adeladiew Mamo (2:05:45) και Josphat Bolt (2:06:34).