Εξασφάλισε μετάλλιο ο Πολυχρονίδης στο μικτό ατομικό BC3 του μπότσια

Runbeat Team   12:37 31-08-2021

Ένα ακόμη παραολυμπιακό μετάλλιο εξασφάλισε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο μπότσια καθώς προκρίθηκε στον τελικό του μικτού ατομικού BC3! Ο Έλληνα πρωταθλητής χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση του Βρετανού Scott McCowan παίρνοντας μία δύσκολη, αλλά πολύ σημαντική νίκη καθώς του δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.

Ο Πολυχρονίδης με sport assistant την Κατερίνα Πατρώνη βρέθηκε να προηγείται με 2-0, όμως ο Βρετανός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2. Στο τάι μπρέικ, όμως ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης έδειξε την εμπειρία του εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό και το 5ο Παραολυμπιακό του μετάλλιο.

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί αύριο (01/09) στις 09:05. Αντίπαλος του θα είναι ο Τσέχος Adam Peska.

Νωρίτερα, την 6η θέση στον τελικό των 50μ. πρόσθιο SΒ2, κατέλαβε ο Γιάννης Κωστάκης. Η επίδοσή του στον τελικό του αγωνίσματος ήταν 1:08.73.

Επίσης, την 11η θέση στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης ποδηλασίας δρόμου, κατέλαβε η Κατερίνα Ελ Λατίφ (κατηγορία Τ1-2). Ο χρόνος του Ελληνίδας πρωταθλήτριας ήταν 58:13.66.

Στην σφαιροβολία F32 ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κατέκτησε την 6η θέση έχοντας καλύτερη βολή στα 9 μέτρα και 58 εκατοστά.