Επέστρεψε δυναμικά ο αγώνας Mamali Trail Run

Runbeat Team   20:12 04-07-2022

Ο αγώνας Mamali Trail Run 2022 επέστρεψε δυναμικά το περασμένο Σάββατο 2/7 μετά από δυο χρόνια απουσίας λόγω του covid19.

Αρκετοί ήταν οι λάτρεις του ορεινού τρεξίματος που βρέθηκαν στην Μαμαλή Βερδιούσιας στη Λάρισα για να αγωνιστούν στον δύσκολο, αλλά όμορφο αγώνα Mamali Trail Run, τον οποίο διοργάνωσε η Λέσχη Mountain Enduro Camp στο πλαίσιο του Mamali Festival 2022.

Περισσότεροι από 180 δρομείς βρέθηκαν στην κορυφή Μαμαλή στα 1.424 μέτρα όπου δόθηκε η εκκίνηση τόσο του αγώνα των 16 χιλιομέτρων όσο και αυτού των 5 χιλιομέτρων.

Στον αγώνα των 16 χιλιομέτρων νικητής αναδείχτηκε ο Νίκος Κασιάρας με χρόνο 1:25:25, ενώ τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Αθανάσιος Παπαδόπουλος με 1:27:10 και τρίτος ήταν ο Φιλάρετος Κυριακάκης με 1:32:28.

Η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό ήταν η Δήμητρα Καλτσή με 2:01:56, δεύτερη ήταν η Σοφία Κρίκου με 2:02:54 και την τριάδα έκλεισε η Αναστασία Χατζή με 2:05:02.

Τα αποτελέσματα στα 16χλμ

Ο Χρήστος Αγροδήμος ήταν νικητής στα 5 χιλιόμετρα με χρόνο 30:12. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε στη 2η θέση ο Κωνσταντίνος Ντάσκας με 30:34 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γεώργιος Ντάσκας με 32:39. Νικήτρια του αγώνα αναδείχτηκε η Ολυμπία Σακοράφα με 44:08, δεύτερη ήταν η Βασιλική Χαντζή με 44:33 και τρίτη η Αγγελική Γιαννάκου με 47:12.