Έχει το δικό του… κοινό ο 6ος Ορεινός Ημιμαραθώνιος Δολιανών

Runbeat Team   18:42 27-06-2022

Παρά τη ζέστη και τις δυσκολίες της διαδρομής αρκετοί ήταν οι λάτρεις του ορεινού τρεξίματος που βρέθηκαν το πρωί της Κυριακής (26/6) στην εκκίνηση του 6ου Ορεινού Ημιμαραθωνίου Δολιανών, τον οποίο διοργάνωσε ο «Κ.Π.Σ. Δολιανά Κυνουρίας», ο Δήμος βόρειας Κυνουρίας, ο Α.Σ. Δολιανών «Νικηταράς», ο Πολιτιστικός Σύλλογος Δολιανών και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων Δημοτικού Σχολείου Δολιανών, σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Περιφέρειας Πελοποννήσου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Σπύρος Σπυρόπουλος ήταν ο δρομέας που έκοψε το νήμα στον ημιμαραθώνιο τερματίζοντας σε 1:48:04, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε ο Πέτρος Πρώιμος με 1:50:13 και τρίτος ήταν ο Αλέξανδρος Λαγοδόντης με 1:51:54.

Ένατη στη γενική και νικήτρια στις γυναίκες ήταν η Μαρία-Στέλλα Ξενάκη με χρόνο 1:58:09, ενώ στη 2η θέση την ακολούθησε η Νάντια Γκαβάκου με 2:16:41 και στην 3η η Νίκη Παναγούλια με 2:19:43.

Τα αποτελέσματα

Αρκετά γρήγορος ήταν ο αγώνας των 5 χιλιομέτρων με τον Αλέξανδρο Μπουτσιάνη να κατακτά την 1η θέση με χρόνο 17:55. Δεύτερος ήταν ο Ιωάννης Γεωργόπουλος με 22:23 και τρίτος ο Βασίλης Κολοστούμπης με 22:42.

Πέμπτη στη γενική ήταν η νικήτρια στις γυναίκες και συγκεκριμένα η Παναγιώτα Τόκα με χρόνο 23:59. Στη 2η θέση τερμάτισε η Ίριδα Παπαηλία με 28:22 και τρίτη ήταν η Βασιλική Μαρίνου με 29:17.