Φοβερός Hμιμαραθώνιος στο Βόλο με σασπένς και πολλούς πρωταγωνιστές

Runbeat Team   10:18 08-04-2024

Συγκλονιστικό φινάλε με πολλούς πρωταγωνιστές επεφύλαξε το 8ος Ημιμαραθώνιος Βόλου, ο οποίος συγκέντρωσε και φέτος το ενδιαφέρον εκατοντάδων δρομέων από όλη την Ελλάδα και όχι μόνο.

Ο Ιωάννης Νικολακόπουλος και ο Κωνσταντίνος Καρατζάς έφτασαν σχεδόν μαζί στον τερματισμό με τον πρώτο να «γράφει» χρόνο 43:07 και τον δεύτερο 43:09. Την παράσταση, όμως έκλεψε, λίγο πιο πίσω, η Έφη Φλώρου τερματίζοντας στην τέταρτη θέση της γενικής, μόλις ένα δευτερόλεπτο πίσω (44:27) από τον τρίτο ΚώσταΣκοτίδη (44:26).

Το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν η Μαρία Καβουρίδου με χρόνο 55:34 και η Δήμητρα Κελεπούρη με 56:34.

Συνολικά 500 δρομείς τερμάτισαν στον ημιμαραθώνιο και σχεδόν 900 στον 29ο I Love Volos Run απόστασης 5χλμ.

Ο Ιωάννης Χαχούδης ήταν νικητής στα 5χλμ τερματίζοντας σε 17:22, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισαν μαζί Ιωάννης Τσάνης και Δημήτρης Νιζάμης με χρόνο 18:27. Λίγο πιο πίσω ακολούθησε ο Χρυσοβαλάντης Σγούρας με χρόνο 18:34.

Η Όλγα Λοβέρα ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε σε χρόνο 20:17, δεύτερη ήταν η Γεωργία Μπαρούτα με χρόνο 20:56 και τρίτη η Δήμητρα Γιαταγάνα με 22:01.