Great North Run 2023: Νικητής ο Tola στον τελευταίο αγώνα του Μo Farah που τερμάτισε 4ος (Vids)

Runbeat Team   14:19 10-09-2023

Μπορεί το Great North Run, ένας από τους μεγαλύτερους ημιμαραθώνιους του κόσμου, να ήταν σήμερα ένας αγώνας γεμάτος με αστέρια, όμως όλα τα βλέμματα είχαν πέσει πάνω στον Mo Farah. Ο σημερινός αγώνας ήταν ο τελευταίος στην μεγάλη καριέρα του Βρετανοσομαλού δρομέα και εκτός από το αγωνιστικό ενδιαφέρον υπήρχε και μεγάλη συγκίνηση για το «αντίο» ενός θρύλου.

Ο Sir Mo Farah τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 1:03:28, όμως η θέση είχε μικρή σημασία. Ο εκ των κορυφαίων αθλητών στην ιστορία της Μεγάλης Βρετανίας ολοκλήρωσε την σπουδαία καριέρα του, γεμάτη με μετάλλια, ρεκόρ και διακρίσεις σε παγκόσμιο επίπεδο. Ο κόσμος «αγκάλιασε» από την πρώτη έως την τελευταία στιγμή, κάνοντάς τον να απολαύσει την ιστορική αυτή ημέρα.

Την πρώτη θέση στον μεγάλο αγώνα πήρε ο Tamirat Tola με χρόνο 59:59. Δεύτερος τερμάτισε ο Bashir Abdi με χρόνο 1:01:20, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Muktar Edris με 1:01:54.

Η Peres Jepchirchir πήρε τη νίκη στις γυναίκες με χρόνο 1:06:45, ενώ δεύτερη τερμάτισε η συμπατριώτισσά της, επίσης από την Κένυα Sharon Lokedi με 1:07:43. Τρίτη ήταν η Charlotte Purdue με 1:09:36.