Γύρος Πόλης Ρεθύμνου: Πολλές συμμετοχές και εξαιρετικές επιδόσεις

Runbeat Team   16:21 22-11-2021

Με αρκετές συμμετοχές και κυρίως με σημαντικό σκοπό πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 21/11 ο 11ος Γύρος Ρεθύμνου, τον οποίο διοργάνωσαν το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου, ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου, με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης - Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης.

Το σύνθημα του αγώνα ήταν «Τρέχω για Βοήθεια» και πραγματοποιήθηκε αφενός με σκοπό την υποστήριξη των σεισμόπληκτων της περιοχής του Αρκαλοχωρίου και αφετέρου στοχεύει στην παροχή επιπλέον ευκαιριών και κινήτρων αθλητικής δραστηριότητας στους κατοίκους του Δήμου Ρεθύμνης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, για μία ακόμη φορά ο Αντώνης Κωστάκης και ο Μανώλης Σηφάκης έκαναν το ένα δύο σε αγώνα δρόμου στην Κρήτη. Αυτή τη φορά νικητής αναδείχτηκε ο πρώτος τερματίζοντας τα 10 χιλιόμετρα στον 11ο Γύρο Ρεθύμνου σε 34:44:344. Ο Σηφάκης ήταν δεύτερος με χρόνο 34:50.397, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Γιάννης Δαμανάκης με 38:49.360.

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχτηκε η Ελένη Χαζηράκη με 44:35.627, τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Lenka Katerzabekova με 47:10 και την τρίτη η Ειρήνη Αραμπατζή με 47:54.480.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Εμμανουήλ Κωνσταντουλάκης με 17:53.240, το δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Θωμάς Παπαδάκης με χρόνο 18:3.987 και στο τρίτο ο Γιώργος Περράκης με 18:46.863.

Η Άννα Βασιλείου ήταν αυτή που έκοψε πρώτη το νήμα από τις γυναίκες τερματίζοντας σε 20:40.264, ενώ την ακολούθησε η Ρούλα Περβολιανάκη με 21:03.693 και η Μαρίτα Παπαβασιλείου με 21:15.540.