H Gladys Chepkurui και ο Mathew Kimeli έκοψαν το νήμα στην Ταϊλάνδη

Runbeat Team   10:01 19-12-2023

Οι Κενυάτες κυριάρχησαν στον Ημιμαραθώνιο Bangsaen21 που διεξήχθη την Κυριακή (17/12) στην πόλη Τσόμπουρι της Ταϊλάνδης.

Η Gladys Chepkurui και ο Mathew Kimeli έκοψαν το νήμα σε γυναίκες και άνδρες αντίστοιχα ξεπερνώντας τις δύσκολες συνθήκες του αγώνα, ο οποίος πραγματοποιήθηκε με πολλή ζέστη και υγρασία.

Η Chepkurui τερμάτισε σε 1:09:46, συνολικά 17 δευτερόλεπτα μπροστά από τη συμπατριώτισσά της Sheila Chepkirui, ενώ ο Kimeli άφησε πίσω του τον πρωταθλητή της Αιθιοπίας Tsegaye Getachew για να κερδίσει σε 1:01:39 έναντι 1:03:45.

Την τρίτη θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Angela Tanui, η οποία τερμάτισε σε 1:11:08, ενώ η πρώην κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ Ruth Chepngetich τερμάτισε τέταρτη σε 1:11:51.

Στον αγώνα των ανδρών, τρίτος ήταν ο επίσης Κενυάτης Amos Kipruto ήταν τρίτος τερματίζοντας σε 1:03:52 και ο συμπατριώτης του Nobert Kipkoech Kigen ήταν τέταρτος με χρόνο 1:04:35.