I Run Myrtos : Αντέχει και στη ζέστη ο Μανώλη Σηφάκης, ο Τσαλλέκου νικητής στα 5χλμ

Runbeat Team   12:18 01-08-2022

Υπό δύσκολες συνθήκες πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 30/07 ο αγώνας I Run Myrtos στη Σητεία της Κρήτης. Η ζέστη και η υγρασία δυσκόλεψε την προσπάθεια των αθλητών και αθλητριών, αλλά η πανέμορφη διαδρομή δίπλα στη θάλασσα αποζημίωσε τους μετέχοντες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μία ακόμη νίκη επί κρητικού εδάφους πανηγύρισε ο Μανώλης Σηφάκης καθώς πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού και στον αγώνα των 12 χιλιομέτρων. Ο έμπειρος δρομέας ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 41:25, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Ιωάννης Τοροσιάν με 41:46 και τρίτος ήταν ο Διονύσης Κουφουδάκης με 45:15. Η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό ήταν η Ευαγγελία Βλαχάκη με 54:16, δεύτερη ήταν η Όλγα Πανάχ με 54:43 και τρίτη η Μαριάννα Χαρτζουλάκη με 54:59.

Ο Άρης Τσαλλέκου ήταν ο νικητής στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων με χρόνο 18:29. Δεύτερος ήταν ο Παντελής Αναστασάκης με 19:21 και στο19:58 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Αντώνης Μενέγης με 19:58.

Η Martina Omelkova έκοψε πρώτη το νήμα από τις γυναίκες με χρόνο 23:48, 2η ήταν η Αγγελική Πελεκανάκη με 24:12 και στην 3η θέση τερμάτισε η Χρυσούλα Κάββου με 25:49.