Η συναρπαστική ευθεία τερματισμού όπου ο Aleksandr Ιaremchuk πήρε τη νίκη και έκανε ρεκόρ διοργάνωσης στην κατηγορία Τ46! (Vid)

Runbeat Team   18:31 03-06-2021

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα πριν τον τερματισμό, ο Ρώσος Aleksandr Ιaremchuk κατάφερε να κάνει την έκπληξη, κερδίζοντας τον παγκόσμιο πρωταθλητή Hristiyan Stoyanov από τη Βουλγαρία. Ο Ρώσος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα  1.500 μέτρα ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου ΑΜΕΑ που γίνεται του Bydgoszcz της Πολωνίας.

Ο Ιaremchuk έτρεξε 3:51.91, χρόνο που αποτελεί ρεκόρ διοργάνωσης στην κατηγορία Τ46 (ακρωτηριασμός ενός χεριού). Ο αγώνας που έδωσαν με τον Stoyanov κρίθηκε στα τελευταία μέτρα και μπορεί να χαρακτηριστεί ως μία από τις πιο συναρπαστικές στιγμές της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Ο Ρώσος δρομέας πραγματοποίησε μία δυνατή επιστροφή στους αγώνες, κατακτώντας ένα χρυσό μετάλλιο που σίγουρα θα τον βοηθήσει ψυχολογικά και στον μεγάλο του στόχο, που δεν είναι άλλος από ένα μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.