Ημιμαραθώνιος Βαλένθια: Πρώτος αλλά όχι με ρεκόρ ο Kandie, νικήτρια με φοβερό ντεμπούτο η Klosterhalfen στις γυναίκες

Runbeat Team   10:41 23-10-2022

O Kibiwott Kandie ήταν εξαιρετικός στον Ημιμαραθώνιο της Βαλένθια, καταφέρνοντας να φτάσει στη νίκη με την 7η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην απόσταση. O Κενυάτης βρισκόταν σε μεγάλο διάστημα του αγώνα σε… τροχιά παγκοσμίου ρεκόρ, έχοντας τη δυνατότητα να τερματίσει σε χρόνο καλύτερο από το παγκόσμιο ρεκόρ του Jacob Kiplimo (57:31), όμως τερμάτισε σε 58:09.

Ο Kandie είχε κάνει παγκόσμιο ρεκόρ το 2020 στον συγκεκριμένο αγώνα, με 57:32.

Την δεύτερη θέση στους άνδρες κατέκτησε ο Yomif Kajelcha από την Αιθιοπία με χρόνο 58:32. Τρίτος ήταν ο Daniel Mateiko με 58:40 ενώ την τέταρτη θέση στον εντυπωσιακό αγώνα πήρε ο Worku με 58:47.Πέμπτος τερμάτισε ο Kennedy Kimutai με επίδοση 59:05.

Στις γυναίκες, τρομερό ντεμπούτο στην απόσταση σημείωσε η Γερμανίδα Konstanze Klosterhalfen, που πήρε τη νίκη με χρόνο 65:41, δείχνοντας ότι έχει όλες τις δυνατότητες να πρωταγωνιστήσει και στον ημιμαραθώνιο.

Στην δεύτερη θέση με 5 δευτερόλεπτα διαφορά τερμάτισε η Tsige Gebreselama με 65:46, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Hawi Feysa από την Αιθιοπία με χρόνο 66:00. Τέταρτη τερμάτισε η Margaret Chelimo με 66:50 και πέμπτη η Magdalena Shauri με χρόνο 67:12.