Πάνος Κατσαρός   12:45 01-10-2023

Σασπένς επιφύλαξε το φινάλε των 5 χιλιομέτρων στον Ημιμαραθώνιος Κρήτης που ολοκληρώθηκε στο Αρκαλοχώρι.

Ο Δημήτρης Σκύβαλος ανέβασε την ταχύτητά του στα τελευταία μέτρα και έδωσε μεγάλη μάχη για να περάσει λίγο πριν τον τερματισμό τον Αντρέα Μισάρα, όμως ο Κενυάτης (μεγαλωμένος στην Κύπρο) άντεξε στην πίεση και τελικά αναδείχτηκε νικητής με χρόνο 17:15, ενώ ακολούθησε ο Σκύβαλος με 17:16!

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Γκαντάτσιος με χρόνο 17:40. Τέταρτος ήταν ο Νίκος Παλάσσης που τερμάτισε σε 17:46.

Πολύ καλή κούρσα έκανε και η Βασιλική Καλλιμογιάννη, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στις γυναίκες τερματίζοντας στην 5η θέση της γενικής με χρόνο 17:56. Στη 2η θέση των γυναικών τερμάτισε η Σόνια Τσεκίνι, η οποία αποφάσισε τελευταία στιγμή να συμμετάσχει στον Ημιμαραθώνιο Κρήτης. Ο χρόνος της ήταν 20:21. Την πρώτη τριάδα των γυναικών συμπλήρωσε η νεαρή Έλλη-Γεωργία Κουνελάκη με χρόνο 21:36.

Τα προσωρινά αποτελέσματα

Ημιμαραθώνιος Κρήτης: Φοβερό φινάλε στα 5χλμ με νικητή τον Μισάρα και νικήτρια την Καλλιμογιάννη runbeat.gr