Karpenissi Trail: Νικητές Ελευθερίου, Τσουμάνης και Κοντογιάννης

Runbeat Team   10:25 10-10-2022

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο το Karpenissi Trail, το οποίο περιλάμβανε τρεις αγώνες ορεινού τρεξίματος, ένα παιδικό αγώνα και μία πεζοπορική διαδρομή για οικογένειες και δρομείς σε μονοπάτια διαφορετικά από αυτά των αγώνων.

Το κυρίως… μενού σερβιρίστηκε το Σάββατο όπου πραγματοποιήθηκαν ο Kaliakouda Trail 26K (D+1900m), ο Lakomata Trail 13K (D+980m), ο Gavros Trail 6K (D+450m) και ο Kaliakouda Junior 1K.

Οι μετέχοντες έζησαν μία μοναδική εμπειρία τρέχοντας στο γραφικό Μεγάλο Χωριό αλλά και την γύρο περιοχή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Δημήτρης Ελευθερίου ήταν ο αθλητής που έφτασε πρώτος στον τερματισμό στον αγώνα των 26 χιλιομέτρων διανύοντας την απόσταση σε 2:46:56. Ο Χρήστος Αγνουσιώτης ακολούθησε πολύ πιο πίσω στη 2η θέση με χρόνο 3:10:51, ενώ μαζί ουσιαστικά έφτασαν στον τερματισμό με το Κωνσταντίνο Παπαγόρα που ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 3:10:52.

Η Φωτεινή Κολόκα ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό κατακτώντας μάλιστα την 9η θέση στη γενική με χρόνο 3:34:41. Δεύτερη ήταν η Παναγιώτα Δημακάκου με 3:50:20 και την τριάδα των νικητριών έκλεισε η Ελένη Σταθοπούλου με 3:57:06

Τα αποτελέσματα στα 26χλμ

Στα 13 χιλιόμετρα πρώτος έφτασε στον τερματισμό ο Γιώργος Τσουμάνης με 1:27:35, δεύτερος ήταν ο Εμμανουήλ Ταμπακάκης με 1:33:58 και τρίτος ο Παναγιώτης Γενιτσαρόπουλος με 1:34:04.

Η αθλήτρια που έκοψε το νήμα από τις γυναίκες ήταν η Νατάσα Σπανού που ήταν 8η στηγενική με χρόνο 1:40:40. Τη 2η θέση κατέκτησε η Κωνσταντίνα Μποσκοπούλου με 1:53:06 και την 3η η Ελισάβετ Παπαδήμα με 1:53:34.

Τα αποτελέσματα στα 13 χιλιόμετρα

Στο Gavros Trail απόστασης 6 χιλιομέτρων νικητής ήταν ο Θανάσης Κοντογιάννης με 42:32. Τη 2η θέση κατέκτησε ο Θωμάς Μαλιαχόβας με 43:45 και τρίτος ήταν ο Πέτρος Παπαδήμας με 52:11.

Η Μαριαλένα Κουτρουμπά ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 58:38, τη 2η θέση κατέκτησε η Μαρίνα Κοτζαμάνη με 1:00:24 και τρίτη ήταν η Ελευθερία Ψιλογιαννοπούλου με 1:05:08.