Ξένοι και Έλληνες δρομείς έτρεξαν στις… μαγικές Νύμφες της Κέρκυρας

Runbeat Team   11:55 04-04-2023

Με αρκετές συμμετοχές από το εξωτερικό πραγματοποιήθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο το 2ο Nymfes Waterfall Trail στις Νύμφες Κέρκυρας. Το μαγικό ορεινό κομμάτι της Κέρκυρας με τους καταρράκτες και την έντονη χλωρίδα απέκτησε αγωνιστική αξία καθώς δεκάδες δρομείς θέλησαν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε αυτό.

Ξένοι και Έλληνες δρομείς συνδύασαν διακοπές και τρέξιμο και έδειξαν να ευχαριστιούνται τη συμμετοχή τους.

Στον αγώνα των 20χλμ συμμετείχαν περισσότεροι από 60 δρομείς με τον Ervis Zela να κατακτά την πρώτη θέση με χρόνο 2:13:53. Δεύτερος ήταν ο Σπύρος Απέργης με 2:15:39 και την 3η θέση κατέκτησε ο Άγγελος Ανδριώτης με 2:16:19.

Εντυπωσιακή ήταν και η Marcella Van Hemert, η οποία κατέκτησε την 1η θέση στον αγώνα των γυναικών και τερμάτισε στην 6η θέση της γενικής με χρόνο 2:22:16. Η Olivia Diana Sandu ήταν δεύτερη με 2:37:45 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Tijana Panic με 2:38:28.

Ξεπέρασαν τις 150 οι συμμετοχές στον αγώνα των 10χλμ όπου νικητής ήταν ο Σταμάτης Τσιριγγάκης με χρόνο 1:00:38. Δεύτερος ήταν ο Κοσμάς Ντάφας με 1:00:58 και την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Τηλέμαχος Μαγγιόρος με 1:01:56. Νικήτρια ήταν η Αγγελική Προβατά με 1:15:13, ακολούθησε η Hanna Thomson με 1:15:35 και η Χριστίνα Ανδριώτη με 1:19:45.

Πραγματοποιήθηκε επίσης αγώνας 30χλμ MTB, στον οποίο επίσης η συμμετοχή ήταν μεγάλη.