O Lawrence Cherono μεγάλος νικητής στη Βαλένθια με 2:05:12!

Runbeat Team   11:33 05-12-2021

Μεγάλος νικητής στον μαραθώνιο της Βαλένθια είναι ο Κενυάτης Lawrence Cherono, φτάνοντας στην γραμμή του τερματισμού σε 2:05:12. Ο Cherono αποτελούσε ένα από τα μεγάλα φαβορί του αγώνα, και παρότι δεν κατάφερε να κάνει νέο ρεκόρ διαδρομής, πήρε τη νίκη σε έναν πολύ αμφίρροπο αγώνα.

Ο Chalu Deso πήρε την δεύτερη θέση στον αγώνα με τέσσερα δευτερόλεπτα διαφορά και χρόνο 2:05:16. Ο Philemon Kacheran τερμάτισε τρίτος σε 2:05:19, ενώ εκτός τριάδας έμεινε ο Geoffrey Kamworor με χρόνο 2:05:27. Όπως μπορούμε να δούμε από τους χρόνους των αθλητών, οι πρώτοι δρομείς τερμάτισαν με λίγα δευτερόλεπτα διαφορά, κάτι που δείχνει και πόσο αμφίρροπος ήταν ο αγώνας, ειδικά στον τερματισμό.

Η Nancy Jelagat πήρε τη νίκη στις γυναίκες, τερματίζοντας σε 2:19:31 και πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό ατομικό ρεκόρ. Η Etagegne Woldu πήρε την δεύτερη θέση με χρόνο 2:20:16, ενώ στην τρίτη θέση στη Βαλένθια βρέθηκε η Beyenu Degefa με 2:23:04. Αρκετά φαβορί στις γυναίκες δεν τερμάτισαν ψηλά.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα του αγώνα.