Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου: Με πολύ καλές επιδόσεις και αμφίρροπους αγώνες ολοκληρώθηκε η διοργάνωση

Runbeat Team   13:57 31-10-2021

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου δρόμου που διεξήχθη στην Πηγή Τρικάλων και το αθλητικό κέντρο «Σκαμνιές». Οι αγώνες ήταν αρκετά εντυπωσιακοί, με τους πρωταθλητές σε αρκετές αποστάσεις και ηλικιακές κατηγορίες να κρίνονται στην τερματισμό, για μόλις λίγα δευτερόλεπτα.

Πρωταθλητής Ελλάδος στους άνδρες στέφθηκε ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος, ενώ από την πλευρά των γυναικών επικράτησε η Αναστασία Μαρινάκου, με τους δύο δρομείς να πραγματοποιούν πολύ καλές εμφανίσεις στα 10 και τα 8 χιλιόμετρα αντίστοιχα. Οι αγώνες έγιναν υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες και παρακάτω μπορείτε να δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα.

4 χλμ. Κ20 Γυναικών: Νικήτρια η Κάσσου

Η Μαρία Κάσσου ήταν η νικήτρια στα 4 χιλιόμετρα της κατηγορίας Κ20 γυναικών, στο αγώνισμα που «άνοιξε» τη διοργάνωση στα Τρίκαλα. Η αθλήτρια του Πανναξιακού πήρε τη νίκη με 13:54, για να ακολουθήσει η Ελένη Ιωαννίδη με χρόνο 14:15. Η Αθανασία Κοκκορου πήρε την τρίτη θέση στο αγώνισμα με χρόνο 14:39.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα εδώ.

4 χλμ. Κ18 Γυναικών: Τρομερός αγώνας μέχρι το φινάλε με νικήτρια τη Γκιβιζίνη

Σε έναν αρκετά αμφίρροπο αγώνα που κρίθηκε κυριολεκτικά στον τερματισμό, η Άλκηστις Γκιβιζίνη πήρε τη νίκη με τέσσερα δευτερόλεπτα διαφορά από την Βασιλική Καλλιμογιάννη. Η Γκιζιβίνη τερμάτισε στα 4 χιλιόμετρα σε 13:58, ενώ η αθλήτρια του Ηρακλή ολοκλήρωσε την απόσταση σε 14:02. Τρίτη τερμάτισε η Μαρία – Ανθή Βυθούλκα με χρόνο 14:13.

4 χλμ. Κ16 Αγοριών: Νικητής ο Τασιούλας με ένα δευτερόλεπτο διαφορά από τον Μπιτούνη

Ένας ακόμα αγώνας που κρίθηκε στη γραμμή του τερματισμού ήταν εκείνος των 4 χιλιομέτρων στην κατηγορία των αγοριών Κ16. Ο Γιώργος Τασιούλας πήρε τη νίκη με 1 δευτερόλεπτο διαφορά (12:53) από τον δεύτερο Γιάννη Μπιτούνη (12:54). Στην τρίτη θέση, επίσης κοντά στους δύο πρώτους τερμάτισε ο Γιάννης Γιαννακόπουλος με χρόνο 13:03.

3 χλμ. Κ16 Κοριτσιών: Ένα δευτερόλεπτο διαφορά και μεταξύ Βαλάχα – Κιουλου

Με ένα δευτερόλεπτο διαφορά τερμάτισαν οι πρώτες δύο αθλήτριες και στον αγώνα των 3 χιλιομέτρων των κοριτσιών Κ16. Η Μυρτώ Βαλάχα πήρε τη νίκη με 10:23, με την Λεμονιά Κιουλου να μένει ελάχιστα πίσω της με 10:24. Η Νέλλυ Φλουτάκου ήταν εκείνη που πήρε την 3η θέση με 10:29.

5 χλμ. Κ18 Ανδρών: Ξεχώρισε ο Σκούρτης

Με χρόνο 15:43, ο Αλέξανδρος Σκούρτης πήρε τη νίκη στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων των Ανδρών της κατηγορίας Κ18. Ο Θανάσης Ζυγούρης πήρε την 2η θέση με 15:46, ενώ ο Ανδρέας Γεωργίου ήταν ο δρομέας που πήρε την 3η θέση στο αγώνισμα με χρόνο 15:47.

8 χλμ. Γυναικών: Πρωταθλήτρια Η Μαρινάκου

Ένα από τα μεγάλα φαβορί επικράτησε στον αγώνα των γυναικών. Η Αναστασία Μαρινάκου κατέκτησε το πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου με χρόνο 27:38, αφήνοντας την Κατερίνα Ασημακοπούλου στη δεύτερη θέση με χρόνο 28:03. Τρίτη τερμάτισε η Ειρήνη Τσουπάκη με επόδοση 28:19.

6 χλμ. Κ23 Γυναικών: Κορυφαία η Παναγιωτοπούλου

Η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου ήταν η νικήτρια στον αγώνα των γυναικών Κ23 στα 6 χιλιόμετρα με χρόνο 21:20, καταφέρνοντας να ξεχωρίσει με την επίδοσή της. Δεύτερη βρέθηκε η Νικολέτα Κυνατίδου με 21:53 και τρίτη η Ευσταθία Φλώρου (22:02).

6 χλμ. Κ20 Ανδρών: Τρομερός αγώνας με τον Γιαννάτη νικητή

Παναγιώτης Γιαννάτης και Πέτρος Παπαιωάννου αγωνίστηκαν μέχρι το τέλος για τη νίκη στον αγώνα των Ανδρών Κ20, με τον Γιαννάτη να παίρνει στο τέλος τη νίκη οριακά με χρόνο 18:25. Τρίτος τερμάτισε ο Νίκος Σταμούλης που οδήγησε τον αγώνα για μεγάλο μέρος του, με χρόνο 18:34.

8 χλμ. Κ23 Ανδρών: Επικράτησε ο Τσάκαλος

Ο Δημήτρης Τσακαλος ήταν ο νικητής στα 8 χιλιόμετρα των Ανδρών Κ23, με πολύ καλή επίδοση. Ο δρομέας του ΓΣ Αμαρουσίου τερμάτισε πρώτος σε 24:14, με το Νέστορα Κολιό να παίρνει τη δεύτερη θέση 24:24. Τρίτος ήταν ο Τζουλιάνο Μάνκο με χρόνο 24:31.

10 χλμ. Ανδρών: Μεγάλος νικητής ο Γκελαούζος

Ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος ήταν εξαιρετικός και πήρε τη νίκη και τον τίτλο του πρωταθλητή με χρόνο 29:17. Ο Παναγιώτης Καραΐσκος πήρε τη δεύτερη θέση με χρόνο 30:03, ενώ ο Αύγουστος Παππάς πήρε την 3η θέση με 30:10.