Marathon des Sables 2021: Ολοκληρώθηκε με 1 νεκρό, 50% εγκαταλείψεις και νικητή τον El Morabity για 8η φορά

Runbeat Team   18:03 12-10-2021

Ένας από τους δυσκολότερους -αν όχι ο δυσκολότερος- αγώνες του κόσμου επέστρεψε μετά από περίπου 2,5 χρόνια απουσίας λόγω του κορωνοϊού. Ο Marathon des Sables είναι ένας υπερμαραθώνιος που γίνεται στην έρημο του Μαρόκου σε 5 διαφορετικά επίπεδα, με τους αθλητές που λαμβάνουν μέρος να τρέχουν συνολικά 227 χιλιόμετρα κάτω από πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Ενδεικτικά, τον υπερμαραθώνιο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν σχεδόν το 50% των δρομέων που βρέθηκαν στη γραμμή εκκίνησης. Όπως ανέφερε ο Patrick Bauer, διευθυντής του μεγάλου αγώνα, οι εγκαταλείψεις στον αγώνα έφτασαν σχεδόν στο 50%, κάτι αρκετά παράξενο, καθώς συνήθως το ποσοστό κυμαίνεται κοντά στο 5%. Εκτός από τις εγκαταλείψεις, σημειώθηκε και ο τρίτος θάνατος στην 35χρονη ιστορία του αγώνα, με ένα Γάλλο δρομέα να χάνει τη ζωή του λόγω καρδιακής προσβολής.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, νικητής αναδείχθηκε ο Rachid El Morabity για 8η φορά και 7η συνεχόμενη στην καριέρα του, καταφέρνοντας να φτάσει στον τερματισμό του θρυλικού αγώνα σε 21:17:32. Τη δεύτερη θέση πήρε ο μεγαλύτερος αδερφός του, Mohamed, ο οποίος τερμάτισε λίγα λεπτά αργότερα με επίδοση 21:32:12. Από τις γυναίκες ξεχώρισε η Aziza Raji από το Μαρόκο με χρόνο 30:30:24, με την Tomomi Bitoh από την Ιαπωνία να παίρνει τη δεύτερη θέση με 34:39:17.