Runbeat Team   9:26 27-06-2023

Μεγάλη ήταν η ελληνική συμμετοχή και στον θρυλικό αγώνα Mont-Blanc που διεξάγεται κάθε χρόνο στην κοιλάδα του Chamonix Mont-Blanc στη Γαλλία. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε το τετραήμερο 22-25 Ιουνίου σε μία ιδιαίτερα τεχνική διαδρομή με μονοπάτια που κόβουν την ανάσα. Ορισμένα τμήματα της διαδρομής πραγματοποιούνται αποκλειστικά στο χιόνι και οι δρομείς αγωνίζονται μεταξύ 2000-2500μ. υψομέτρου. Δύσκολος αγώνας σε μία πανέμορφη διαδρομή.

Δύο αθλητές εκπροσώπησαν την Ελλάδα στον δυσκολότερο αγώνα, αυτό των 90 χιλιομέτρων. Ο Θεόδωρος Μπάκας και ο Αργύρη Σώκος έτρεξαν μαζί τη διαδρομή και τερμάτισαν παρέα σε 23:20:27 και 23:20:29 αντίστοιχα.

Στον κλασικό μαραθώνιο των 42 χιλιομέτρων συμμετείχαν επτά Έλληνες δρομείς εκ των οποίων την καλύτερη παρουσία είχε ο Σητειακός Εμμανουήλ Συλλιγνάκης με χρόνο 5:31:48. Συμμετείχαν και τερμάτισαν επίσης οι Ευάγγελος Παπανίκος 7:38:12, Αρτεμισία Μαρτζούκου 7:40:15, Χρήστος Ινγκλέζος 9:17:13, Αλέξανδρος Μπέλλος 9:40:24, Δημήτρης Τσιφτελίδης 10:07:39 και Δημήτρης Καραγιώργης 10:46:07.

Marathon du Mont-Blanc 2023: Δεκαεπτά Έλληνες τερμάτισαν στον θρυλικό αγώνα της Γαλλίας runbeat.gr

Στα 23 χιλιόμετρα έτρεξαν οι Νικόλαος Δούνης και Μαρία Γκακιέρε με τον πρώτο να τερματίζει σε 5:17:20 και τη δεύτερη σε 5:58:05.

Η Παναγιώτα Κολοκότα είχε την καλύτερη παρουσία στον αγώνα των 10χλμ τερματίζοντας σε 1:10:20, ενώ τέσσερα δευτερόλεπτα αργότερα (1:10:24) πέρασε τη γραμμή του τερματισμού η Ντιάνα Εφκαρπίδη και ακολούθησαν οι Γεωργία Γκόγκουλου (1:27:30), ο Αλέξανδρος Κοσμίδης (1:41:49) και η Χριστίνα Σταματίου (1:51:10).

Αξίζει να σημειωθεί η Ελλάδα είχε εκπρόσωπο και στον μαραθώνιο για τζούνιορ δρομείς με την Ελισάβετ Παπαδήμα να τερματίζει σε 2:29:42.