Μαραθώνιος Βαρκελώνης: Νικητές με ρεκόρ κούρσας Kosgei και Teshome (Vid)

Runbeat Team   12:22 07-11-2021

Ο Samuel Kosgei ήταν εκείνος που κατάφερε να ξεχωρίσει στον μαραθώνιο των ανδρών της Βαρκελώνης που έγινε σήμερα (7/11) το πρωί, καθώς πήρε τη νίκη και σημείωσε ρεκόρ κούρσας.

Ο Κενυάτης τερμάτισε στην πρώτη θέση του 42ου μαραθωνίου της Ισπανικής πόλης με χρόνο 2:06:03, βελτιώνοντας κατά ένα δευτερόλεπτο το ρεκόρ του Alemu Bekele από το 2019 με 2:06:04.

Στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Othmane El Goumri με χρόνο 2:06:30, ενώ λίγο πίσω του τερμάτισε ο Mohamed Ziani με 2:06:33.

Ρεκόρ διαδρομής και στις γυναίκες

Η Tadu Teshome έτρεξε τον πρώτο της μαραθώνιο και σημείωσε επίσης ρεκόρ διαδρομής, ολοκληρώνοντας τον αγώνα στην πρώτη θέση με χρόνο 2:23:53, βελτιώνοντας το 2:24:44 που είχε στην κατοχή της η Kuftu Tahir. Δεύτερη η Meseret Gola από την Αιθιοπία με 2:24:09 και τρίτη η συνονόματή της Meseret Belete με 2:24:26.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος πάνω από 15.000 δρομείς, με τον μαραθώνιο να συγκεντρώνει μεγάλο ενδιαφέρον στην Ισπανία και το εξωτερικό.

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα.