Μαραθώνιος Φρανκφούρτης: Από βηματοδότης στο βάθρο των νικητών ο Mailu Samwel Nyamai

Runbeat Team   16:11 31-10-2022

Ίσως και να υπήρχε στο μυαλό του ίδιου, όμως λίγοι ήταν εκείνοι που περίμεναν ότι ο Mailu Samwel Nyamai θα κατάφερνε να ανέβει στο βάθρο των νικητών στον Μαραθώνιο της Φρανκφούρτης.

Ο Κενυάτης δρομέας μπήκε σε θέση εκκίνησης με στόχο να δώσει ένα γρήγορο ρυθμό στους ελίτ αθλητές στα πρώτα χιλιόμετρα του μαραθωνίου. Και όντως αυτό έκανε ως το 30ό χιλιόμετρο.

Όπως αποδείχτηκε, όμως, ήταν αρκετά γρήγορος, διατηρήσει το ρυθμό του ως το τέλος τερματίζοντας μάλιστα στη 2η θέση με χρόνο 2:07:19. Αυτό σημαίνει ότι θα βάλει στην τσέπη ένα αξιοσέβαστο ποσό που υπήρχε ως έπαθλο από τους διοργανωτές.

Ήταν το ντεμπούτο του σε μαραθώνιο και φυσικά ο τελικός χρόνος του αποτελεί ατομικό ρεκόρ.