Μαραθώνιος Φρανκφούρτης: Νικητής ο Misoi με 2:06:11 και ατομικό ρεκόρ

Runbeat Team   13:25 30-10-2022

Ο νικητής του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας για το 2018, ο Brimin Misoi είναι ο μεγάλος νικητής του Μαραθωνίου της Φρακνφούρτης, ενός από τους μεγαλύτερους αγώνες της Ευρώπης που διεξήχθη σήμερα (30/10). Ο Κενυάτης σημείωσε χρόνο 2:06:11 για να φτάσει στη νίκη, κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ στην απόσταση.

Ο Misoi είχε νικήσει με χρόνο 2:10:57 το 2018 στην Αθήνα, καταφέρνοντας να σημειώσει μεγάλη βελτίωση τα τελευταία χρόνια.

Στην δεύτερη θέση του μαραθωνίου της Φρανκφούρτης τερμάτισε ο επίσης Κενυάτης Samwel Mailu με χρόνο 2:07:19, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Αιθίοπας Derese Ulfata με 2:07:30. Αξίζει να αναφερθεί ότι και οι τρεις πρώτοι δρομείς έκαναν νέο ατομικό ρεκόρ.

Πέμπτος τερμάτισε ο Martin Kosgey με 2:10:22, έκτος ήταν ο Boniface Kiplimo με 2:11:08, ενώ στην έβδομη θέση τερμάτισε ο Γερμανός Hendrik Pfeiffer που βρίσκεται σε φάση προετοιμασίας για τον μαραθώνιο της Νέας Υόρκης με χρόνο 2:11:28.