Μαραθώνιος Κλίβελαντ: «Τρομοκρατημένοι» οι δρομείς από την κακή διαδρομή

Runbeat Team   19:25 22-05-2023

Μεγάλο πρόβλημα προκάλεσε στους δρομείς η διαδρομή του μαραθωνίου του Κλίβελαντ που διεξήχθη την περασμένη Κυριακή. Οι διοργανωτές του γνωστού αγώνα αναγκάστηκαν να αλλάξουν τη διαδρομή λόγω έργων στην πόλη, και θέλοντας να κρατήσουν τους δρομείς μέσα στον αστικό της ιστό, δημιούργησαν μία διαδρομή με 65 στροφές!

Ενδεικτικά, ο αγώνας το 2019 είχε 42 στροφές, με τους διοργανωτές να ανακοινώνουν την αλλαγή στην διαδρομή τον περασμένο Μάρτιο. Όπως είναι φυσικό, οι δρομείς εξέφρασαν τα αρνητικά τους σχόλια στα social media, με μετικούς να κάνουν λόγο για την… χειρότερη διαδρομή όλων των εποχών.

Μαραθώνιος Κλίβελαντ: «Τρομοκρατημένοι» οι δρομείς από την κακή διαδρομή runbeat.gr

Η διαδρομή το 2023

Η διαδρομή το 2019

Παρότι η διαδρομή ήταν πιστοποιημένη από την USATF, πολλοί δρομείς τόνισαν ότι και τα GPS τους εμφάνισαν ανακρίβειες κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Νικητής του αγώνα στους άνδρες ήταν ο Will Loevner με 2:19:56 και στις γυναίκες την πρώτη θέση πήρε η Ashton Swinford με 2:47:37.

Πηγή: runningmagazine.ca/