Μαραθώνιος Κωνσταντινούπολης: Φοβερές εμφανίσεις και πρωτιές για Kipkemboi και Dalasa

Runbeat Team   11:35 06-11-2022

Ο Κενυάτης Robert Kipkemboi ήταν ο μεγάλος νικητής του μαραθωνίου της Κωνσταντινούπολης, που έγινε σήμερα στην Τουρκία. Ο αθλητής σημείωσε χρόνο 2:10:18 για να πάρει την πρωτιά, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον MariusKimutai που τερμάτισε σε 2:10:27. Στην τρίτη θέση του μεγάλου αγώνα τερμάτισε ο Sila Kiptoo από την Κένυα με 2:11:42, με τον Moses Kemei να μένει εκτός βάθρου με χρόνο 2:11:55. Πέμπτος ήταν ο Tadesse Temechachu με 2:11:58.

Όσον αφορά τις γυναίκες, η Sechela Dalasa έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού με χρόνο 2:25:54, με την Melesech Tsegaye να παίρνει την δεύτερη θέση 2:29:01 και την Ethlemanu Sintayehu να έρχεται τρίτη με χρόνο 2:31:38. Πιο κάτω τερμάτισε η Stacy Ndiwa με 2:31:53 και στην πέμπτη θέση η Judith Jarubet με 2:32:29.