Μαραθώνιος Ναυπλίου: Με μεγάλη συμμετοχή, καλούς χρόνους και συγκίνηση

Runbeat Team   13:12 06-03-2023

Με μεγάλη συμμετοχή και επιτυχία πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 5/3 ο Μαραθώνιος Ναυπλίου – Nafplio Marathon, τον οποίο διοργάνωσε ο Δήμος Ναυπλιέων και το ΔΟΠΠΑΤ, σε συνεργασία με τα αθλητικά σωματεία στίβου Ναυπλίου (Γ.Ε. Αργολίδας, Αργολίδα 2.000), την Περιφέρεια Πελοποννήσου και το Επιμελητήριο Αργολίδας.

Η φετινή διοργάνωση αφιερώθηκε στα θύματα του σιδηροδρομικού δυστυχήματος των Τεμπών που χάθηκαν τόσο άδικα. Με μια συμβολική κίνηση 57 λευκά μπαλόνια «αφέθηκαν» στον ουρανό του Ναυπλίου ως έμπρακτη στήριξη αλληλεγγύης και συμπαράστασης στις οικογένειες των θυμάτων πριν την εκκίνηση του Μαραθωνίου.

Σε όλα τα αγωνίσματα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή ως ελάχιστος φόρος τιμής στα θύματα αυτής της ανείπωτης τραγωδίας.

Ο Ιωάννης Δαμιανάκης έκοψε το νήμα στον μαραθώνιο με χρόνο 2:34:53, δεύτερος ήταν ο Νίκος Σαντής με 2:40:23 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γιάννης Αλεξανδρόπουλος με 2:42:25.

Μεγάλη νικήτρια ήταν η Ειρήνη Πευκιανάκη με χρόνο 3:12:59, ενώ αρκετά πιο πίσω τερμάτισε η Χρυσούλα Τζήμα με 3:17:58 και την 3η θέση κατέκτησε η Μάτα Κλησάρη με 3:21:24.

Στον ημιμαραθώνιο τη νίκη πανηγύρισε ο Γιώργος Καραβίδας με χρόνο 1:14:37, δεύτερος ήταν ο Κυριάκος Χριστοδούλου με 1:16:00, ενώ την 3η θέση κατέκτησε ο Φίλιππος Νάνος με 1:16:53.

Η Σταυρούλα Κατσιαρίμπα ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 1:30:32, τα 2η θέση κατέκτησε η Νεκταρία Μπούτση με 1:37:51 και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Σταυρούλα Μπάκα με 1:39:21.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, τέλος, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Σέργιος Διακοστεφανής με 15:16, δεύτερος ήταν ο Παναγιώτης Καρούτζος με 15:50 και τρίτος ο Θοδωρής Σάνος με 16:29.

Μάχη έγινε για την πρώτη θέση στις γυναίκες με την Αγάπη Σιάφακα να επικρατεί τερματίζοντας σε 19:58 και ακολούθησε με πέντε δευτερόλεπτα διαφορά η Ελένη Θεοδωρακοπούλου (20:03). Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Βασιλική Σπάθη με 21:08.