Με ελληνικές συμμετοχές πραγματοποιήθηκε ο Μαραθώνιος της Βερόνα

Runbeat Team   12:01 21-11-2022

Παρόντες ήταν οι Έλληνες δρομείς και στον Μαραθώνιο της Βερόνα που πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί στην Ιταλία.

Στη διοργάνωση που περιλάμβανε επίσης ημιμαραθώνιο και αγώνα 10χλμ συμμετείχαν περισσότεροι από 70000 δρομείς από όλο τον κόσμο.

Ανάμεσά τους, υπήρξαν τρεις Έλληνες που έτρεξαν τη μεγάλη διαδρομή. Ξεχώρισε η παρουσία του Νίκου Λακαφώση, ο οποίος τερμάτισε σε 2:43:38 καταλαμβάνοντας μάλιστα την πρώτη θέση στην κατηγορία του. Επίσης συμμετείχαν και τερμάτισαν ο Ιωάννης Δομανό με χρόνο 3:09:21 και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης με χρόνο 4:50:38.

Στην απόσταση του ημιμαραθωνίου αγωνίστηκαν και τερμάτισαν οι εξής: Ανδρέας Καραμπόγας (1:40:03), Σπυριδονία Τριχιά (2:19:21) και Ελένη Σπαντιδάκη (2:20:35).

Τέλος συμμετοχή υπήρξε και στα 10χλμ από τον Στέφανο Φυγετάκη που τερμάτισε σε 42:37, από τον Νίκο Δάρμη (57:29) και τον Τάσο Γκουντάκο (1:19:33).

Νικητής στον Μαραθώνιο ήταν ο Κενυάτης Njeri Simon Kamau με χρόνο 2:18:46.