Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε για 5η χρονιά ο αγώνας Stymphalia Lake Run 2022

Runbeat Team   17:32 30-05-2022

Η λίμνη της Στυμφαλίας μετατράπηκε σε σημείο αναφοράς και φέτος για Έλληνες και ξένους δρομείς με τη διεξαγωγή του Stymphalia Lake Run 2022.

Το ΝΠΔΔ Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού Σικυωνίων «Η ΜΗΚΩΝΗ», το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ), ο Αθλητικός Σύλλογος Νεμέας και ο αθλητικός σύλλογος Λαύκας «Η Στυμφαλίς», σε συνεργασία με την Ένωση Αθλητικών Σωματείων ΣΕΓΑΣ Πελοποννήσου, διοργάνωσαν τον 5ο Ημιμαραθώνιο Αγώνα Δρόμου με την ονομασία «Stymphalia Lake Run 2022», ο οποίος πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 29 στη Λίμνη Στυμφαλία. Δεκάδες δρομείς όλων των ηλικιών πήραν μέρος, ενώ παράλληλα πραγματοποιήθηκαν άλλοι δύο αγώνες, ένας 10 χιλιομέτρων και ένας 5 χιλιομέτρων.

Ο αγώνας είχε ως αφετηρία το Μουσείο Περιβάλλοντος Στυμφαλίας και πραγματοποιήθηκε περιφερειακά της Λίμνης Στυμφαλίας.

Στον ημιμαραθώνιο πρώτος έκοψε το νήμα με μεγάλη άνεση ο Νίκος Κακουρής με χρόνο 1:22:25. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Αναγνωστόπουλος με σχεδόν τέσσερα λεπτά διαφορά και συγκεκριμένα με 1:26:36 και στην τρίτη θέση ήταν ο Αλέξανδρος Μήτσιος με 1:27:13.

Η Jenny Boulmeti ήταν αυτή που έφτασε πρώτη στον τερματισμό με χρόνο 1:35:57, ενώ στο δεύτερο σκαλί ανέβηκε η Κατερίνα Πρισακάρου με 1:39:03 και τρίτη η Ανγκλέα Τερζή με 1:44:52.

Τα αποτελέσματα του ημιμαραθωνίου

Στα 10 χιλιόμετρα την πρωτιά πανηγύρισε ο Θεόδωρος Σάνος με 35:40, ενώ 13 δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε ο Νικόλας Γεωργαλάς (35:53) και την 3η θέση κατέκτησε ο Ιωάννης Γυπαράκης με 38:49.

Η Σταυρούλα Μουζάκη ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 51:04, δεύτερη ήταν η Nadia Daoutova με 52:30 και τρίτη η Αθανασία Δήμα με 53:30.

Τα αποτελέσματα στα 10 χιλιόμετρα

Τέλος στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων πρώτος έκοψε το νήμα ο Γιώργος Σιδέρης με χρόνο 18:34, δεύτερος ήταν ο Ηλίας Στρόφυλλας με 20:27 και τρίτος ο Ιωάννης Τσόκαρης με 24:06.

Στην 6η θέση της γενικής και την πρώτη στις γυναίκες τερμάτισε η Αλεξάνδρα Χριστοφορίδου με 30:09, στη 2η θέση τερμάτισε η Νικόλια Κωστούρου με 30:17, ενώ ήταν 8η στη γενική και στην 3η θέση η Πελαγία Δημητρακοπούλου με 31:18.