Με μεγάλη συμμετοχή πραγματοποιήθηκε ο 10ος επετειακός Evrotas Run

Runbeat Team   9:26 09-01-2024

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 10ος επετειακός Evrotas Run το πρωί της Κυριακής 7/1. Ο Αθλητικός – Πολιτιστικός σύλλογος Καλλισθένης σε συνεργασία με τον Δήμο Ευρώτα και το Ν.Π.Δ.Δ Νικηφόρος Βρεττάκος είχαν την ευθύνη τεσσάρων αγώνων και συγκεκριμένα του ημιμαραθωνίου, των αγώνων 5 και 10 χιλιομέτρων και του παιδικού αγώνα 1.000μ. “Τριαντάφυλλος”.

Αφετηρία και τερματισμός των αγώνων ήταν η κεντρική πλατεία στο Περιστέρι Λακωνίας και όσοι αγωνιστήκαμε στον ημιμαραθώνιο, τρέξαμε στον εύφορο κάμπο του ποταμού Ευρώτα και στην κυκλική διαδρομή: Περιστέρι – Φιλίσι – Άγιος Γεώργιος – Γέφυρα Ευρώτα – Σκάλα – Λεήμονας – 2η Γέφυρα Ευρώτα – Έλος – Βλαχιώτης – Άγιος Γεώργιος – Περιστέρι.

Στα 21,5χλμ νικητής ήταν ο Παναγιώτης Καρούζος που τερμάτισε σε 1:13:22, δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Μπόλιας με χρόνο 1:14:25 και τρίτος ο Παναγιώτης Αλεβίζος που τερμάτισε σε 1:19:28.

Νικήτρια ήταν η Nora Honkala, η οποία ήταν 6η στη γενική με χρόνο 1:21:02. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητριών ανέβηκε η Τσβετελίνα Πέτροβα με χρόνο 1:34:35 και τρίτη ήταν η Αγγελική Κουρεμένου με χρόνο 1:52:49.

Στα 10,1 χιλιόμετρα το νήμα έκοψε ο Νίκος Σταθακόπουλος με χρόνο 39:52, δεύτερος ήταν ο Άγγελος Στυλιανός Κατσιπόντης με χρόνο 40:25 και δύο δευτερόλεπτα αργότερα (40:27) τερμάτισε ο Παναγιώτης Χρήστος Αλουπογιάννης.

Τέταρτη στη γενική ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε και συγκεκριμένα η Χριστίνα Χριστοπούλου που χρειάστηκε 45 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα. Δεύτερη ήταν η Κωνσταντίνα Λάμπρου που ήταν έκτη στη γενική με χρόνο 46:04 και την 3η θέση κατέκτησε η Μένια Κατοχιανού με χρόνο 50:37.

Τέλος, στον αγώνα των 4,8χλμ νικητής αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Μουρούτσος με χρόνο 18:18, τη 2η θέση κατέκτησε ο Βασίλης Τσιμογιάννης με χρόνο 18:46 και την 3η ο Sami με 21:08.

Η Κωνσταντίνα Ανδρικοπούλου έκοψε το νήμα των γυναικών κατακτώντας παράλληλα την 6η θέση με χρόνο 22:48, δεύτερη ήταν η Λυδία Τσώκρη με χρόνο 27:57 και τρίτη η Μαργαρίτα Κωτούλα με 28:09.