Melak και Gateri νίκησαν στον αγώνα ανωμάλου δρόμου του Cinque Mulini

Runbeat Team   11:46 31-01-2022

Ο Nibret Melak από την Αιθιοπία και η Teresiah Muthoni Gateri από την Κένυα κέρδισαν την 90η έκδοση του Cinque Mulini στο San Vittore Olona που παράλληλα αποτέλεσε την 11η «χρυσή» συνάντηση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας στο Cross Country Tour αυτής της σεζόν.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε υπό πολύ καλές καιρικές συνθήκες χθες Κυριακή 30/01 στην Ιταλία. Στον αγώνα των ανδρών, ο Melak κέρδισε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, και έγινε ο δεύτερος Αιθίοπας αθλητής στην ιστορία του ανδρικού αγώνα που κέρδισε τουλάχιστον δύο συνεχόμενους αγώνες μετά τον Fita Bayisa, ο οποίος θριάμβευσε τέσσερις φορές στη σειρά από το 1992 έως το 1995. Ο Muktar Edris είναι ο άλλος Αιθίοπας αθλητής που έχει κερδίσει δύο φορές, αλλά όχι σε συνεχόμενα χρόνια.

Στον αγώνα πήραν μέρος σπουδαίοι δρομείς. Μπροστά μπήκε στο ξεκίνημα ο Samuel Kibet από την Ουγκάντα ​​και τον ακολούθησε ένα γκρουπ 10 δρομέων και συγκεκριμένα ο περυσινός παγκόσμιος πρωταθλητής U20 στα 3000 μέτρα Tadese Worku και οι Tadese Takele και Melak από την Αιθιοπία. Οι Daniel Kinyanjui, Emmanuel Kiplagat και Levy Kibet από την Κένυα. Ο Oscar Chelimo από την Ουγκάντα. Ο Habtom Samuel από την Ερυθραία και ο Jean Marie Bukuru από το Μπουρούντι.

Οι αθλητές μειώθηκαν σε έξι κατά τη διάρκεια του δεύτερου γύρου. Ο Kinyanjui πήρε την πρωτοβουλία, περνώντας τον δεύτερο γύρο σε 11:49, ακολουθούμενος από τους Worku, Melak, Levy, Takele και Chelimo.

Ο Worku ανέβασε το ρυθμό στον τέταρτο γύρο και μόνο οι Melak, Kibet και Takele κατάφεραν να συμβαδίσουν με τον 20χρονο. Η κορυφαία τετράδα άκουσε το καμπανάκι με το ρολόι να γράφει 23:06 και μπήκαν με τις ίδιες πιθανότητες για νίκη στην τελική ευθεία.

Ο Melak ανέβασε ταχύτητα στα τελευταία 150 μέτρα για να περάσει τη γραμμή του τερματισμού σε 28:33, ενώ δύο δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε ο Kibet. Ο Worku ήταν ο τρίτος που ανέβηκε στο βάθρο, τερματίζοντας σε 28:36 – ενώ με τον ίδιο χρόνο τερμάτισε και ο Takele που ήταν όμως τέταρτος. Ο Habtom ολοκλήρωσε την πρώτη πεντάδα με χρόνο 28:43.

Η Gateri κερδίζει τον αγώνα των γυναικών

Στον αγώνα των γυναικών ηγήθηκαν οι Κενυάτισσες Zenah Jemutai Yego, Gateri και Lucy Mawia Muli, η πρωταθλήτρια Ευρώπης U23 cross country Nadia Battocletti, η Anna Arnaudo και η Rebecca Lonedo από την Ιταλία, αλλά και η Klara Lukan από τη Σλοβενία. Οι επτά αθλήτριες κάλυψαν τον πρώτο γύρο σε 7:13. Η Battocletti αποχώρησε από τον αγώνα κατά τη διάρκεια του δεύτερου γύρου, ενώ η τριάδα από την Κένυα (Gateri, Yego και Muli) αύξησε τον ρυθμό, παίρνοντας προβάδισμα δύο δευτερολέπτων από την Lukan και πέρασε τα 4 χιλιόμετρα σε 13:35.

Η Gateri ξεχώρισε από τις υπόλοιπες στον τελευταίο γύρο και κράτησε τη διαφορά τερματίζοντας πρώτη σε 19:40. Δεύτερη ήταν η Yegoμε 19:45, ενώ τρίτη τερμάτισε η Lukan με 19:53 μπροστά από την Muli (20:15).