Mexico City Marathon: Νικητής ο Kiptoo στους άνδρες, ρεκόρ διαδρομής η Shankule στις γυναίκες

Runbeat Team   18:08 29-08-2022

Την Κυριακή (28/08) πραγματοποιήθηκε ο μαραθώνιος του Mexico City στο Μεξικό, με πολλές συμμετοχές και εξαιρετικούς αθλητές να λαμβάνουν μέρος.

Μεγάλος νικητής του αγώνα που έγινε για 37η φορά αναδείχθηκε ο Κενυάτης Edwin Kiprop Kiptoo, τερματίζοντας πρώτος με χρόνο 2:10:48. Αθλητές από την Κένυα πήραν και τις άλλες δύο θέσεις του βάθρου, με τον Kenneth Kiplagat Limo να «έρχεται» δεύτερος με 2:12:37 και τον Rhonzas Lokitam Kilimo να τερματίζει στην τρίτη θέση με χρόνο 2:13:43.

Όσον αφορά τον αγώνα των γυναικών, η εξαιρετική Amane Beriso Shankule από την Αιθιοπία σημείωσε ρεκόρ διαδρομής με χρόνο 2:25:04, που βελτίωσε κατά πολύ το 2:33:27 της Vivian Kiplagat από το 2019.

Δεύτερη ήταν η Cynthia Chepchirchir Kosgei από την Κένυα με 2:31:08 και τρίτη η Muliye Dekebo Haylemariyam από την Αιθιοπία με χρόνο 2:36:35.