Μοναδική εμπειρία για τους Ξανθιώτες το 1ο Godzilla Xanthi Trail

Runbeat Team   15:17 23-05-2022

Τη δική της διοργάνωση Trail απέκτησε η Ξάνθη καθώς χθες πραγματοποιήθηκε το 1ο Godzilla Xanthi Trail, το οποίο περιλάμβανε τρεις αγώνες (30, 14 και 7 χιλιομέτρων.

Ο Μιχάλης Σουγιολτζόγλου ήταν ο δρομέας που κατάφερε να φτάσει πρώτος στον τερματισμό στον αγών των 30 χιλιομέτρων με χρόνο 3:21:31. Ο Ιωάννης Τσιαμπούλας ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου με χρόνο 3:24:01 και ο Ιωάννης Καλούδης ήταν τρίτος με χρόνο 3:27:25.

Από τις γυναίκες, η Νικολέτα Γεραρδή ήταν αυτή που κατέκτησε την 1η θέση με χρόνο 4:09:03, η Μαριάννα Τηλαβερίδου ήταν 2η με χρόνο 4:31:25 και η Αθηνά Καλτάκη συμπλήρωσε την τριάδα των νικητριών με χρόνο 4:42:19.

Τα αποτελέσματα στα 30 χιλιόμετρα

Ο Βασίλης Παντεκίδης ήταν ο δρομέας που έφτασε πρώτος στον τερματισμό στα 14 χιλιόμετρα με χρόνο 1:18:16, ο Βασίλης Μπέρτος ήταν 2ος με 1:18:32 και ο Θωμάς Τσιλιπήρας 3ος με 1:18:53. Στον ίδιο αγώνα, η Ευγενία Ποριαζόγλου αναδείχτηκε νικήτρια τερματίζοντας σε 1:35:02, η Παναγιώτα Χαλιάζη ήταν δεύτερη με 1:39:39 και η Κατερίνα Μπέκα τρίτη με 1:41:11.

Τα αποτελέσματα στα 14 χιλιόμετρα

Τέλος, πραγματοποιήθηκε και ένας αγώνας 7 χιλιομέτρων, όπου πρώτος έκοψε το νήμα ο Πέτρος Τσιτσεκλής με 31:31, δεύτερος ήταν ο Πολύκαρπος Μελαδιανός με 34:07 και τρίτος ο Πάρης Καμπαγεωργίου με 34:58. Η Στέλλα Τσέκου ήταν νικήτρια με 38:36 και ακολούθησαν οι Stella Lulcheva με 42:28 και η Νάνσυ Δημητριάδου με 43:28.