Μόναχο: Πρωταθλήτρια Ευρώπης στον μαραθώνιο η Πολωνή Aleksandra Lisowska!

Runbeat Team   14:07 15-08-2022

*Αποστολή Runbeat στο Μόναχο

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος τελικός του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου του Μονάχου, με την Aleksandra Lisowska από την Πολωνία να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στον μαραθώνιο.

Ο αγώνας έγινε -τελικά- κάτω από καλές συνθήκες για τους δρομείς, με την αθλήτρια από την Πολωνία να χαρίζει το χρυσό μετάλλιο στην χώρα της με χρόνο 2:28:36. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Matea Parlov Kostro από την Κροατία με χρόνο 2:28:42, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η εξαιρετική Nienke Brinkman από την Ολλανδία με 2:28:52.

Ο αγώνας ήταν πολύ ωραίος με τις αθλήτριες του πρώτρου γκρουπ να πηγαίνουν μαζί σε μεγάλο μέρος της διαδρομής, και το αποτέλεσμα να κρίνεται στα τελευταία μέτρα, όπως φαίνεται και από τους χρόνους των αθλητριών.

Τέταρτη ήταν η Dattke από τη Γερμανία με 2:28:52, πέμπτη η Ιταλίδα Giovanna Epis με 2:29:06 και πέμπτη η Mayer από τη Γερμανία με χρόνο 2:29:21. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Fionnuala McCormack (Ιρλανδία) με 2:29:25, Hanne Verbruggen (Βέλγιο) με 2:29:44, Fabienne Schlumpg (Ελβετία) με 2:30:17 και Deborah Schoneborn (Γερμανία) με 2:30:35.

=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#Munich2022@euro_champs @euroathletics pic.twitter.com/1x0qWEqwrw