Moschopodi Trail 2022: Άνετα πρώτος στον ημιμαραθώνιο ο Δημουλάς, νικήτρια η Τζίμα

Runbeat Team   8:59 10-05-2022

Συνολικά 192 δρομείς από τους 198 που βρέθηκαν σε θέση εκκίνησης κατάφεραν να τερματίσουν στον αγώνα ορειβατικού τρεξίματος και πεζοπορίας «Moschopodi Trail 2022», ο οποίος πραγματοποιήθηκε στη Θήβα από το Σύλλογο Χιονοδρόμων Ορειβατών Ποδηλάτων Θήβας (ΣΧΟΠ). Η συμμετοχή ήταν μεγάλη τόσο στον ημιμαραθώνιο όσο και στον αγώνα 10 χιλιομέτρων, αλλά και στον αγώνα πεζοπορίας 10 χιλιομέτρων και τον παιδικό αγώνα 1.000μ.

Νικητής στον ημιμαραθώνιο ήταν ο Γιώργος Δημουλάς με χρόνο 1:35:37, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Διαλεκτός με 1:38:09. Τρίτος ήταν ο Πρόδρομος Παρούτογλου με 1:8:39. Η Βασιλική Τζίμα ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 2:01:05. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Νατάσα Σπανού με 2:01:11 και τρίτη ήταν η Παναγιώτα Δημακάκου με 2:06:14.

Τα αποτελέσματα του ημιμαραθωνίου

Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων νικητής αναδείχτηκε ο Αργύρης Κοβάνης με 53:34 και ακολούθησε στη 2η θέση ο Ιωσήφ Χαν με 55:26 και ο Λάμπρος Σβίγγος ήταν τρίτος με 56:27. Η Στέλλα Λορέντζου ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:05:39, ενώ δεύτερη ήταν η Χαρά Πέρρου με 1:06:43 και τρίτη η Ελευθερία Καραταράκη με 1:06:59.